Doğal taş çeşitleri ve doğal taşların faydaları nelerdir?


88
1 Yorum, 44 Paylaşım, 88 Beğeni

Doğal taşlar!

Son zamanlarda insanların özellikle vakitlerini ayırdıkları önemli uğraşlardan biri de değerli taşlardır. Kimi profesyonel kimi ise hobi olarak doğal taş arayışını sürdürmektedir. Hem doğayla baş başa olmanın keyfini yaşamak hem de bu güzel taşların sahibi olmak isteyenler için bu durum oldukça özel. Doğal taşlara az da olsa merakınız varsa bu taşların bazılarını tanıyarak güzel bir hobi edinebilirsiniz.

1.Turkuaz

Diğer adı Firuze olan taş kalp rahatsızlıkları yüksek tansiyon ve sindirim sorunları gibi rahatsızlıklara iyi gelir. Eski dönemlerde Türkler tarafından savaş malzemelerinin süslemesinde kullanılmıştır. Bu nedenle tarihte Türk taşı olarak da bilinmektedir. Şans ve uğur getirdiğine inanılır.

2.Akik

Akik taşının tüm taşlar arsında özel bir yeri vardır.Eski çağlardan günümüze kadar aksesuar ve süs eşyalarında kullanılır. Ülkemizde en çok Karadeniz Bölgesinde çıkarılır. Ruhsal açıdan koruma özelliğine sahiptir. Güçlü bir enerjiye sahip olan akik taşı kötü enerjiden korur. Cilde ve kemiklere iyi geldiği düşünülür.

3.Oltu taşı

En çok Erzurum’un Oltu ilçesinde çıkarıldığı için bu adla anılır. Sindirim sistemi, bağırsak rahatsızlıkları, guatr gibi hastalıkların tedavisinde etkili olduğu söylenir.  Kolay kırılabilme özelliğinden dolayı işlenmesi zor bir taştır. Sürtünme ile elektriklenebildiği için hafif cisimleri çekebilir.

4. Lüle taşı

Önemli bir yer altı madeni olan Lüle taşı işlenmesi kolay bir taştır. Ülkemizde en çok Eskişehir’de çıkarılmakta ve işlenmektedir. Lüle taşı beyaz ve farklı tonlarında olabilmektedir. Hafızayı güçlendirir. Alzheimer hastalığına karşı koruyuculuğuna inanılır. Vücuda giren zararlı metallere karşı da kalkan etkisi vardır.

5.Yakut

Taşların efendisi olarak bilinir. Yakutun kırmızı olanı en makbulüdür. Işıltılı bir taş olan Yakut iç organların çalışmasını düzenler. Halk arasında aşk taşı olarak bilinir. Beyine iyi gelen bir enerjisi vardır. Akıl hastaları için şifadır. İnsana hayat enerjisi verir.Yakut dört değerli taştan biridir. Bu taşlar Elmas, Zümrüt, Safir’dir. Yakut taşının kalitesi kesimi, berraklığı ve rengi ile belirlenir. Hindistan ve Güneydoğu Asya Yakut’un ana vatanıdır. Sevgi, başarı ve zenginliği temsil eder. Yakut’un doğal olmayanları yani insanlar tarafından üretilenleri de bulunmaktadır. Gerçeğiyle pek ayırt etmek mümkün değildir.

6. Kuartz

Doğada çok fazla bulunan cama benzer bir görüntüsü olan taştır. Kuartz taşı takı ve aksesuarda olduğu kadar farklı alanlarda da kullanılmaktadır. Işıklandırmalarda, deterjanların içinde vb. endüstriyel alanlarda kullanılan bir taştır. Kuartz çok çeşitli renklerde bulunmaktadır. Bu yüzden farklı isimlere sahiptir. Yıldız Taşı, Kedi Gözü gibi rengine ve çeşidine göre isimleri vardır. En önemli özelliklerinden biri vücudumuzda ki radyasyonu dışarı atmasıdır. Şiddetli baş ağrısına karşı ağrı kesici özelliği vardır.

7. Kehribar ( Amber)

Kehribar, fosilleşmiş ağaç reçinesinden elde edilen bir diğer adı ise Amber olan taştır. Eski çağlarda çok daha fazla popülaritesi olduğu kaynaklarda bu taşa verilen değerden anlaşılmaktadır. Özellikle tıp alanında kullanılmaktaydı. Günümüzde ise artık bu alanda kullanılmamaktadır. Boyuna takılan Kehribar’ın boyun ağrılarına, boğaz ağrılarına iyi geldiği düşünülmektedir.  En çok sarı ve kahverengi tonları sevilmektedir.

8.Mercan

Doğada kendiliğinden bulunan  inci ve sedef gibi yaşayan organik bir taştır. Özellikle şifa amaçlı kullanılmakta ve sedef hastalığına iyi geldiğine inanılmaktadır. Aynı zamanda takı ve aksesuar olarak da tercih edilir. Kırmızı renkli olanları diğerlerine nazaran daha değerlidir. Çok nadir de olsa mavi rengine de rastlanmaktadır. Su dibinde bulunan taşın ele geçirilmesi ağ atarak olmaktadır.

Diğer içeriklerimiz için tıklayınız. www.onoppi.com/


Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Geri bildirim: Onoppi | YAŞAM |
mecmua

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: