Devlet Başkanı Seçilen Osmanlı Torunu Nayip Bukele’nin ilginç hayatı!


97
2 Yorum, 50 Paylaşım, 97 Beğeni

Yıllar önce Osmanlı pasaportu ile dedeleri Filistin’den El Salvodor’a göçen Nayip Bukele El Salvador  devlet başkanlığı seçiminde ilk turda en fazla oyu alan isim oldu.  Dört adayın yarıştığı seçimde Yüksek Seçim Kurulu oyların yaklaşık olarak yüzde 54’ünü alan Ulusal Birlik için Büyük İttifak koalisyonu adayı Bukele’nin seçimi kazandığını duyurdu.

Nayip Bukele ülkede yaşanmakta olan şiddet olayları ve hayat şartlarının ekonomik olarak halkı yıpratmasını fırsata çevirerek halkın desteğini aldı. Orta Amerika ülkesi olan El Salvador’da  ülkenin büyük bir kısmı yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Ülkede ekonomik sebeplerden dolayı sıkıntılar yaşayan halk diğer fakir  Orta Amerika Halklarıyla birlikte konvoy oluşturarak yüz binlerce kişiyle birlikte ABD sınırına hareket etmişti. Bukele ilk turda çoğunluğun oyunu aldığı için 10 Mart’da yapılması planlanan ikinci tur seçim olmayacak.

Seçimde ikinci sırayı merkez sağ Ulusal Cumhuriyetçi İttifakı’ın n adayı Carlos Callejas yüzde 32 oy aldı. Üçüncü sırada ise merkez sol eğilimli Farabundo Marti Ulusal Özgürlük cephesi adına yarışan Hugo Martinez yer aldı. Vamos hareketi adayı iş adamı Josue Alvarodo’nun oyları ise yüzde 1’in altında kaldı. Seçimi Bağımsızlar adayının kazanması son 25 yılda ülkeyi yöneten iki merkez partinin geldiği son noktanın durumunu gösteriyor. Halk yaşanılan sıkıntılardan kurtulmak için  umudunu Nayip Bukele’ye bağlamış görünüyor.

Nayip Bukele Filistin topraklarından 20. Yüzyılın başında Güney Amerika’ya göç etmiş bir aileden geliyor. 24 Temmuz 1981 doğumlu Nayip Bukele  Müslüman bir iş adamının oğlu. Kendisi San Salvador’da dünyaya geldi. İki kardeşi olan Bukele genç yaşta iş hayatına atıldı. Otomotiv sektöründe faaliyet gösterdi. Dünyaca ünlü markaların yerel dağıtıcılığını üstlendi. 2012’de San Salvador’un Nuevo Cuscatlan beldesinin belediye başkanı seçildi. 2015 yılında Sal Salvador’un belediye başkanı oldu. Her iki seçimde de iktidarda olan partisi Farabundo Marti Ulusal Özgürlük Cephesi adına seçimlere katılan Bukele 2019 seçimleri öncesi partisinden ayrılmıştı.

Nayip Bukele taraftarları oy vermeye Arap kıyafetleriyle giderken seçim sonrası yine sevinçlerini Arap kıyafetleri giyerek gösterdi. Halktan çok fazla destek gören Nayip Bukele halkın şimdiden gönlüne taht kurmuş görünüyor.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
12
Koptum
Thug Life Thug Life
21
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
18
Eh İşte
Süpper Süpper
16
Süpper
Minnoş Minnoş
6
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
3
Yok Ya

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Geri bildirim: Onoppi | YAŞAM |
mecmua

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: