Detox İle 10 Yolda Arınma! Bu 10 Detoks Yolu İle Vücudunuzu Şaşırtın!


89
1 Yorum, 66 Paylaşım, 89 Beğeni

Detox ile gençleşmek mümkün mü?

Bilinçli bir hayat sürmek, sağlıklı yaşlanmak ve hayatın her anından keyif almak herkesin hayalidir. Ancak gelişen teknoloji, alışkanlıklarımız, çevre faktörleri derken her geçen gün yoruluyor, yıpranıyor ve tükeniyoruz. Arkasından gelsin ilaçlar, terapiler, tahliller derken şairin dediği gibi “Koca bir ömür, oldu heder.” Peki, “Detoks ile 10 Yolda Arınma” mümkün mü diye düşündük ve Onoppi okuyucuları için bir arınma programı hazırladık.

Detox ile 10 günde arınma!

İşimiz, çevremiz, bizi bağlayan alışkanlıklarımız, hayatımızdaki fazlalıklar adeta birer kelepçe görevi görüyor. Yenilenmeye, dinlenmeye ve fazlalıklardan kurtulmaya ihtiyaç gün geçtikçe artıyor. Biz de Onoppi okuyucuları için on günde arınmayı ve her şeye yeniden başlamayı sağlayacak bir detoks programı hazırladık.  Hedefimiz “sağlıklı yaşlanmak”, programımızın adı ise #Detoxta10yol

1. Yol: Zihinsel Detoks

Her ne iş yapacaksak, buna ilk önce zihinde karar vermeliyiz.  Günlük telaşe içinde zihnimizden yüzlerce düşünce geçiyor. Bir defa ne istediğimiz çok önemli. Çünkü insan beyni siz ona ne emir gönderirseniz onu uyguluyor. Eğer siz ona “arın, durul, fazlalıklardan kurtul, sakinleş ve genç kal” derseniz beyniniz de kendini ona odaklayacak, kelepçelerini kıracak ve size hiç beklemediğiniz yollar açacaktır. Önce zihinsel detoksa karar verin, gerisi kendiliğinden gelecektir.

2. Yol: Nefes detoksu

Yorulduğunuzda veya zorlandığınızda derin bir nefes alarak rahatlayın. Rutin nefes alışkanlığınızdan kurtulun. Özelikle diyafram nefesini hayatınıza uygulayın. Çok uyku değil yeterli ve vaktinde bir uyku programınız olsun. Uzmanlar kaliteli bir uyku için bölünmüş uyku modeli öneriyor. Meletonin salgısının en yüksek olduğu zaman dilimi olan gece 23.00- 02.00 arası birinci uyku. 03.00- 07-00 arası ikinci uyku. Aradaki boşlukta yapmaya vakit bulamadığınız etkinlikleri yapabilirsiniz.

3. Yol: Eksiklik Detoksu

Tam bir tüketim çılgınıyız ve bize ihtiyacımız olmayan şeyler dayatılıyor. Bizi mutlu eden şeyler aslında sahip olduklarımız değil kurduğumuz ilişkiler ve yaşadığımız deneyimlerdir. Kaliteli bir hayat ve güzel bir ömür sürmek istiyorsak sahip olduğumuz fazlalıklardan kurtulmalıyız. Uzun bir süredir kullanmadığınız, muhtemelen de bir daha kullanmayacağınız eşyalarınızı ihtiyaç sahiplerine bağışlayabilir, satabilir veya geri dönüşüme kazandırabilirsiniz.

4. Yol: Sosyal Detox

Gün içinde enerjimizi yiyip bitiren şeylerden biri de sosyal olarak yüklendiğimiz yükler. Gerçekten ihtiyacınız olanlar dışında sosyal çevre, sosyal medya ne varsa hayatınızdan silip atın. Takip etmek zorunda hissettiğiniz ama sizi geren hesapları bırakın. Üye olduğunuz ama ihtiyacınız kalmayan listeleri takip etmeyi bırakın. Onoppi size yeterli.

5. Yol: Hayır Detoksu

Hayır demeyi öğrenin. Kıramadığınız ama sizi kıran ne varsa hepsine kalın bir çizgi çekin. Önce beğenmediğiniz alışkanlıklarınıza işe yaramayan arkadaşlıklara ve vaktinizi çalan sosyal çevrenize karşı gelmeye, hayır demeye çalışın. Göreceksiniz bir müddet sonra işler kendiliğinden düzelecektir.

Hayır demekte zorlanacağınız şeyler olacak. Yavaş yavaş hayır demeye alışın. İlk başta zorlansanız da sonradan çok iyi hissettirecek.Zamanınızı kendinize ve sevdiklerinize ayırın.

6. Yol: Bedensel Detoksu

Başta spor yapmak sonrasında sağlıklı beslenmek olmazsa olmazımız. Ve de bol su içmek. Hepimizin sporun, iyi beslenmenin ve su içmenin hayati önem taşıdığını biliriz ama hep ihmal ederiz. İnsan ömrü 120 yıl yaşayacak şekilde kodlanıp gönderildiyse lütfen vücudumuza iyi davranalım. Ne demiş Atatürk: “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur”

Günlük 2 litre su içmeyi ihmal etmeyin. İçme suyuna meyve, yeşillik, limon karıştırarak keyifli hale getirebilirsiniz.

10 günlük bir programla bol su içerek, yağlı, şekerli, asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durarak fit olabilirsiniz. Mümkün olduğunca yürüyüş yapın. Kulaklığınızla hoş musiki dinleyerek hem spor yapar hem de dinlemeye vakit bulamadıklarınızı dinlersiniz. Unutmayın ter atmak en iyi detoks yöntemlerinden biridir. Sporla, hamamla, kaplıca kürleriyle ter atabilirsiniz. Ne kadar ter atarsanız vücudunuzdan o kadar toksin atmış olursunuz. Toksitten kurtulan beden rahat bir nefes alacak bu da hayatınıza kalite getirecektir.

7. Yol: Dijital Detoksu

Teknoloji hayatımızı kolaylaştırıyor, buna itirazımız yok. Ama bir yandan da bizi inanılmaz yoruyor, hatta geriyor, bağımlı yapıyorsa orada dur demek lazım. Uyku düzenimizi bozuyor, davranış ve şekil bozukluğu yapıyorsa hele de hafıza kaybına maruz bırakıyorsa faydadan çok zarar veriyor demektir. İhtiyacımız dışında teknolojiden uzak kalmamız hayat standardımızı olumlu etkileyecektir. Bilhassa telefonunuzu “rahatsız etme” moduna alarak rahat edin.

8. Yol: Ayrıntı Detoksu

Gün içerisinde küçük molalar verin. Molalarınızda telefonunuza ve sosyal medyaya sarılmak yerine, ailenizle, sevdiklerinizle, çevrenizdekilerle sohbet edin. Gülümseyen bir yüzün, sizi bir beğeniden daha mutlu edeceğini garanti ederiz. Uykuya çekilmeden 1 saat önce ekranlardan uzaklaşın. Zihninizi, bedeninizi bir sonraki güne hazırlamak için sıcak bir duş alabilirsiniz.

9. Yol: Cilt Detoksu

Soluduğumuz havanın kirliliği, yediğimiz besinler, zararlı alışkanlıklar, bedenimizin tamamı gibi cildimizi de tahriş ediyor. Kimyasallar, ilaçlar, raf ömrü uzun besinler maalesef ömrümüzden çalıyor. İlk önce derimiz tahrip oluyor. Mümkünse gün içinde birkaç kez yüzünü soğuk su ile yıkayın. Kan dolaşımınız artacak, vücudunuz nefes alacaktır.

10. Yol: Keyif Detoksu

Yukarıdaki maddeleri elinizden geldiği kadar yaptıysanız artık arınmış bir hayat sizi bekliyor. Sizi bağlayan kelepçelerden kurtulduğunuzda zamanın ne kadar bol olduğunu göreceksiniz. Bedenimiz, zihnimiz ve hayatımız için bir temizlik yaptık ve artık keyfini sürmek hakkımız. Kendinizi ödüllendirin. Ailenizle, arkadaşınızla ya da sevdiklerinizle baş başa tadını çıkarabileceğiniz etkinlikler, küçük organizasyonlar sizi bekliyor. Son olarak ufak bir kaçamak yapabilirsiniz.

Diğer ilginç içeriklerimiz için tıklayınız! https://onoppi.com/


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
3
Koptum
Thug Life Thug Life
12
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
9
Eh İşte
Süpper Süpper
7
Süpper
Minnoş Minnoş
27
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
24
Yok Ya

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: