Ders Öğretim Yöntemleri Nelerdir?


47
22 Paylaşım, 47 Beğeni

1. Anlatım (Takrir):

Bilgilerin öğretmen tarafından sözel olarak öğrenciye anlatılmasıdır. Kısa sürede, kalabalık gruplara, yoğun bilgi aktarmayı sağlar. Öğrenci katılımı az olduğu için etkili ve kalıcı öğrenme sağlamaz. Bilgi düzeyi hedefler kazandırır.

2. Tartışma:

Öğrencileri düşünmeye yöneltmek, farklı görüşleri açığa çıkarmak, bilgileri pekiştirmek için kullanılır. Bilişsel becerilerle birlikte duyuşsal özellikler de kazandırır.
Tartışma yönteminde kullanılan bazı teknikler şunlardır:
a. Münazara:
Bir jüri karşısında iki grubun, önceden belirlenmiş herhangi bir konu hakkındaki zıt görüşleri savunmalarıdır.
b. Panel: Bir başkan ve 3-5 kişiden oluşan uzmanlar grubunun, dinleyiciler karşısında, ilgi çekici bir konudaki düşüncelerini, konunun farklı boyutlarını değişik açılardan sunmalarıdır.
c. Forum: Farklı görüşlere sahip kişilerin bir konudaki sorunları tartışarak bir sonuca varmayı amaçladıkları süreçtir. İzleyiciler de görüş belirtip, soru sorabilir.
d. Kollegyum: Biri uzman, diğeri öğrencilerden oluşan iki grup vardır. Öğrenciler uzman grubuna soru yöneltir.
e. Zıt Panel: İşlenen konuları tekrar etmek, öğrencilerin konuya ilgilerini devam ettirmek için sınıf iki gruba bölünür. Bir grup soru sorar, diğeri cevaplar. Sonra roller değişir.
f. Sempozyum(Bilgi şöleni): Öğrenci veya dinleyici grubu karşısında bilimsel veya düşünsel ağırlık taşıyan bir konunun uzmanlar tarafından tartışılmasıdır. Sempozyum sonunda tebliğ dağıtılır. Dinleyicilerde bilimsel ilgi uyandırır.
g. Açık Oturum: Güncel ve geniş kitleleri ilgilendiren konuların herkesin izleyebileceği şekilde tartışılmasıdır. Belirlenen konuda farklı görüşlere sahip kişiler karşılıklı etkileşim içinde defalarca söz alır.
Seminer: Alanında uzman kişilerin, belli bir konuyla ilgili, özel bir kitleye sunu yapmasıdır. Hizmet içi eğim seminerleri gibi. Bazen öğrencilerden, yapmış oldukları bilimsel çalışmaları dinleyiciler karşısında sunmaları istenebilir.
h. Brifing: Üst bir yetkiliye çeşitli araç-gereçler kullanarak özet bilgiler verilmesidir. Bir konunun ayrıntıları veya bir kurumun işleyişi hakkında ilgililere bilgi vermektir.

3. Örnek Olay:

Gerçek hayatta karşılaşılan veya karşılaşılması muhtemel olan sorunlu bir durumun sınıf ortamında tartışılarak çözüm bulunmasıdır. Öğrenci seviyesine uygun, ilgi çekici ve farklı çözümlere ulaşmayı gerektiren problemler seçilmelidir.

4. Gösterip Yaptırma:

Bir konuya ilişkin bilgilerin açıklanması ve bilgilerin beceriye dönüştürülmesini, bir işin nasıl yapılacağının öğrenciye kazandırılmasını amaçlar. Uygulama düzeyinde ve psikomotor becerilerin, yaparak-yaşayarak öğrenilmesini sağlar.

5. Problem Çözme:

Gerçek yaşamda karşılaşılan problemlere ilişkin bilimsel çözümler üretmeye yarar. Üst düzey düşünme, karar verme, yaratıcı düşünme gibi beceriler kazandırır. Bilimsel problem aşamaları kullanılır. Farklı çözümlere ulaşılması amaçlanır.

6. Bireysel Çalışma:

Öğrenci merkezlidir ve öğrenme sürecini öğrencinin kendisine göre düzenleme fırsatı verir. Öğrencinin ilgi, ihtiyaç ve yetenekleri dikkate alınır. Hızlı ve yavaş öğrenen öğrencilere yöneliktir. Sosyalleşmeyi azaltır.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
21
Koptum
Thug Life Thug Life
30
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
27
Eh İşte
Süpper Süpper
24
Süpper
Minnoş Minnoş
15
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
12
Yok Ya

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuzbey
Bu dünya aslında bir gurbet, Ezelden ariyiz biz bilmeden Sonu gelecek elbette ayrılığın Göçüp gidersek biter belki bu gurbet
Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: