Kağıt Toplayıcıları da artık Üniforma giyecek! Onlar olmadan sıfır atık olmaz!


99
61 Paylaşım, 99 Beğeni

Kağıt ve !

Umut en son yok olandır belki de… Belki de herkesin söylediği o söz çok doğrudur ve umutsuz yaşanmaz. Çünkü umudun bittiği yerde son nefesimizi vermiş oluruz. Öyle olmalı…

Onların da umutları vardı. Onlar da hayal kuruyor, geleceğe tebessüm ediyor, güzel düşler görüyor, umut hep olacak diyorlardı. Dünya, hayat güzeldi ve onlar da bu güzellikten kendi paylarını alma peşindeydiler. Olmadı. Olamadı. Hayatlarında umut ettiklerinin dışında gelişmeler yaşandı ve onlar kaybetti. Belki kendilerinin yaptığı bir hatadan dolayı belki kendileriyle ilgili olmayan sebeplerden. Ama kaybettiler. Şimdi bir umut kırıntısının peşinden gitmeye çalışıyorlar. Nihayetinde hala nefes alıp veriyorlar ve küçük bir kırıntı da olsa bir umutları var. Ama artık hayata mutlu bakamıyorlar. Hayat onlar karşısında galip gelmiş. Hayat bir onlar sıfır. Maç bitmek üzere.

Kim onlar?

Bahsettiğimiz kişiler sokaklarda her gün gördüğümüz ama fark etmediğimiz, fark etsek bile umursamadığımız, burun kıvırdığımız, yüz çevirdiğimiz hatta kötü gözle baktığımız çöp toplayıcıları. Arkalarında büyük bir çuvalın takılı olduğu zar zor çekebildikleri bir araba, içinde çoğunlukla kagıt, plastik malzemeler bulunan atıklar. Hayatı çeker gibi çekiyorlar dolu arabalarını, hayattan geçer gibi geçiyorlar sokaklardan. Silik sessiz, ürkek.

Akıllarından kim bilir neler geçer de bilemeyiz. Yağmurda, karda üşürler mi düşünmeyiz, bir hayatları var mı, mesela düş kurarlar mı umursamayız. Oysa yanılırız, oysa onlarında bir hayatları vardır ve oysa onlarda bizim gibi hayatta mutlu olmak istiyor ve bunu hak ediyorlardır. İnsan, insan onuruna yakışır yaşamalı ve yaşatmalı. Gel gelelim çöp toplayıcıları sanki bu hayatın yükünü çekiyorlar gibi arkalarındaki arabada, mutlu olmayı bilmeden geçiyorlar sokaklardan. Arkalarında iz bırakmadan. Şimdi sizlere hikayelerini anlatacağımız bu koca yüekli kahramanlar belki siz bu yazıyı okurken arkalarında ağır çöp dolu arabalar bir yokuşu çıkmaya çalışıyor ya da bir çöp konteynırından bir pet şişeyi almaya uğraşıyorlardır. Şimdi söz sırası onlarda…

Adı: Sabir – Abdullah

Sabir 28, akrabası olduğunu söylediği Abdullah 32 yaşında. İkisi de Afganistan’ın Mezarı Şerif kentinden gelmişler ve ikisi de Peştun. Afganistan’dan bir iş, aş umuduyla gelmişler. Gelmişler de gelişleri öyle kolay olmamış tabi. Türkiye’de mülteciler. Afganistan önce perme perişan bir kamyonla yola çıkmışlar tam 30 kişi. Sabir üç çocuk ve bir genç kız yola dayanamadı diyor. Oracığa gömmüşler. Başlarına da birer taş dikmişler en azından yerleri yurtları belli olsun diye. Abdullah hiç birimizin yeri yurdu belli değil abi, buralarda harap oluyoruz aynı Afganistan gibi diyor. Sabir Afganistan harab harab diyor, kırık dökük Türkçesiyle. Anne babaları hala ordaymış.

Şafakla başlayan hayat!

Sabir ve Abdullah güne şafakla başlayıp gece 22.00’lere kadar sokakları geziyor çöp topluyorlarmış. Aldıkları haftalık 250-300 TL. Soğukta karda yağmurda. Patronları şimdilik depo olarak kullandıkları yerde kalmalarına izin vermiş ama sonrası yok. Türkiye güzel mi diye soruyoruz ikisi de tebessüm ediyor güzel diyorlar. Sabir gözleri dolu dolu ekliyor ama Afganistan daha güzel. Ee memleket tabi. Güzel olmasına rağmen geri dönmeyi düşünmüyorlar. Harap orası derken ağır çöp arabalarını çekerek uzaklaşıyorlar.

Adı: Mukaddes

Mukaddes Abla Antepli. Antep’in Islahiye ilçesinden. Üç çocuğu varmış. Kocasından beş yıl önce ayrılmış. Üstüme kuma getirdi boşanmayıp ne yapacaktım diyor. Diyor da beş yıldan beri çocuklarının ve kendisinin nafakasını çıkarmak için çöp arabasıyla sokakları arşınlayıp duruyor. Zor değil mi bir kadın için diyoruz zor tabi diyor, zor olmaz mı? Her gün kalk çocukları doyur giydir okula gönder sonra arabayı al sokaklara. Akşam saat sekizlere kadar. Çocuklar aç mı susuz mu hiç bilmeden. Mukaddes abla en çok insanların davranışlarından yakınıyor. Bize kötü gözle bakıyorlar diyor, pis kokuyorsunuz diye yaklaşmıyorlar. Bizde insanız oysa ekmeğimizin peşindeyiz diyor. Çöp toplamak zor mu diye sorduğumuzda belediyelerden yakınıyor Mukaddes abla. Belediyeler her yere geri dönüşüm kutuları koyduğu için plastik atık ya da kağıt bulmakta zorlanıyorlarmış. Haftalık 250 TL alıyorum 400 TL kiram var diyor.

Lokman – Mehmet

Lokman 19 Mehmet 16 yaşında. İkisi de Diyarbakırlı. Mehmet Lokman’ın yanında staj yapıyor. Yakında o da kendi çöp arabasıyla çöpe çıkacakmış. İlkokuldan sonra okula gitmemişler. Gidemedik abi, para yoktu diyorlar. Gitmek ister miydiniz diye sorduğumuzda isterdik diyor Mehmet, doktor olmak istiyormuş. Lokman ise öğretmen. Anne babaları ve kardeşleri halen Diyarbakır’da. İkisinin babası da çobanlık yapıyormuş. Yağmurda çamurda zor değil mi diyoruz ikisi de gülüyor , “Yok değil abi, hatta daha iyi kağıt ıslanıyor tartıda daha çok çekiyor.” Birbirine bakıp gülüyorlar. Kendileri gibi Diyarbakırlı olan patronlarının deposunda kalıyorlarmış.

Gelecekten ne bekliyorsunuz diye sorduğumuzda ikisinin de bakışları dalıyor. İkisi de uzun uzun düşünüyor. Sonunda büyük olan Lokman acı bir sesle, “Bir şey değil abi diyor akşam paramızı alalım yeter.” Mehmet’e dönüyor, “Bizim gibiler hayal kuramaz abi,” diyor. “Biz baştan kaybetmişiz.”

Muhtar

Muhtar 26 yaşında. Pakistanlı. O da mülteci. Beş kardeşini ve annesini bırakarak gelmiş. Amacı Avrupa’ya gitmek. Para biriktirince gideceğim diyor. Almanya’ya gitmek istiyor. Neden diye sorduğumuz da “İnsan olmak için,” diyor. Babası mayında ölmüş. Gülüyor, “Sakat kalsaydı daha kötüydü öldüğü iyi oldu,” diyor. Polis kendilerini görünce bir şey yapmıyormuş. Memleketlerini soruyor ve uzaklaşıyormuş.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
6
Koptum
Thug Life Thug Life
15
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
12
Eh İşte
Süpper Süpper
9
Süpper
Minnoş Minnoş
30
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
27
Yok Ya

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: