Çocuğa Seçenek Sunarken Nelere Dikkat Edilmeli?


62
33 Paylaşım, 62 Beğeni

Çocuğa Seçenek Sunarken Nelere Dikkat Edilmeli? Bir çocuğun idolünün ve örnek aldığı kişinin sizler olduğunu sakın unutmayınız. Çünkü aileden gördüğü şeylere yönelir ve onları örnek alır. Bunları yanı sıra çocuğun kendi istek ve arzuları da olacaktır elbette. Ama bu demek değildir ki çocuğun her isteği yerine getirilmeli. Bir çocuğa her istediğini anında verirseniz ileride başarılı olmasını bile engelleyebilirsiniz. İzin verin önce sizden istediği o şeyi hak etsin. Emeksiz yemek olmaz derler ya işte bu da tam olarak böyledir. Bunu sağlayamadığınız ve istenileni hak etmeden verdiğiniz takdirde ileride de bunun böyle olacağına çocuğunuza inandırmış olacaksınız. Bu da ileri yaşamında istekleri olmadığında onu mutsuzluk ve kırgınlığa itecektir. Peki ya çocuklara seçenek sunarken nelere dikkat etmeliyiz?

Dikkat Edilmesi Gerekenler

– Çocuğunuzun istediği her hangi bir şeyi öncelikle yaşına ve kullanmaya uygun olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir.

– Uygun görmediğiniz bir şey olduğu takdirde direk “hayır” diyerek çocuğu incitip, sinirlendirmek yerine ona bunun sebebini güzelce açıklamanız gerekmektedir. Çünkü sizden bunun sebebini öğrenmek isteyecektir.

– İstediği bir ürün, obje veya her hangi bir şeyi onayladığınız takdirde de direk eline vermemeniz gerekmektedir. Bunu nasıl yapacağınız ise yine size kalmaktadır. Örneğin ona ufak görevler verip istediği şeyi hak etmesini sağlayabilirsiniz veya örnek bir davranış sergilediği takdirde ona bunun sebebini açıklayarak “bu yüzden bunu hak ettin” gibi cümlelerle onu daha da teşvik etmelisiniz.

Kendilerini Güvende Hissetsinler

– Çocuklar aileleriniz önemli seçimlerini yapmalarını beklerler ve bu onların kendilerini güvende hissetmelerini sağlar. Çocuklara söz hakkı tanımalısınız. Onlara iki seçenek sunabilirsiniz ve seçim yapmalarını isteyebilirsiniz.

– Çocuklarınızı sınırlar içinde boğmayın. Onlara da seçim şansı sunup fikirlerini alın çünkü çocuklar sınırlar içinde kaldığında bir süre sonra isyan edecektir. Örneğin “bugün ne yemek istersin?” yerine “biz bunu yiyeceğiz sende bunu yemek zorundasın.” dediğiniz zaman çocuğunuzu sınır içinde bırakıp isyan etmesine sebep olabilirsiniz.

Çocuğunuza Teşekkür Edin

– Çocuğunuza kesinlikle teşekkür etmeyi unutmamalısınız. Yaşça büyük bireylerde olduğu gibi küçük yaştaki çocuklar da takdir edilmeyi beklerler. İzin verin onlar kendileriyle gurur duymayı ve onure olmayı bilsinler. Bir süre sonra göreceksiniz ki çoğu görevinin bilincinde ve kendi yapmak ister halde bulacaksınız onu.

Görevini Yapmadığında Nelere Dikkat Edilmeli?

– Çocuğunuza isteği doğrultusunda veya istek dışı verdiğiniz görevlerde kesinlikle isyankar taraf olmamalısınız. Örneğin ona oyuncaklarını toplama görevi verdiniz. Yerde 10 adet oyuncak var ama o sadece 5 adedini toplamış. Siz ona “Bunları neden toplamadın?” yerine “aferin” veya “teşekkür ederim” gibi kelimeler kurarsanız arkanızı döndüğünüzde geri kalan oyuncaklarında toplanmış olduğunu göreceksiniz.

Nelere Dikkat Edilmeli


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
24
Koptum
Thug Life Thug Life
3
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
30
Eh İşte
Süpper Süpper
27
Süpper
Minnoş Minnoş
18
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
15
Yok Ya

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: