Çin et talebi için bakın hangi hayvanı yetiştiriyor!


69
44 Paylaşım, 69 Beğeni

Dünyanın en büyük nüfusuna bir ülkeden bahsediyoruz: Çin… Öyle bir ülke ki geçen yıl yaşanan Afrika Domuzu hastalığı ülkedeki domuz sürülerinin neredeyse yarısının ölmesine neden oldu. Hükümet yaşanacak bir et krizine Süper Domuzlarla çözüm buldu. Peki Süper Domuzlar gerçekten domuz mu yoksa başka bir hayvan mı?

Süper Domuz mu Kutup Ayısı mı?

1,5 milyar nüfusunun et ihtiyacını gidermek için Çin Ayı Domuzu yani Süper Domuz yetiştirmeye başladı. Bu domuzların ağırlığı 500 kilograma kadar çıkabiliyor.

Ülkenin özellikle güneyinde özel bir çiftlikte yetişen kutup ayısı büyüklüğünde domuzlar yetiştiriliyor. Dev domuzların bir tanesi yetiştiricisine 10 bin Yuan yani 8200 TL kazandırıyor. Bu 10 bin Yuan Çin Halk Cumhuriyeti’nde tam 3 asgari ücrete değer.

Et fiyatları %47 arttı!

Çin’deki domuzların çoğu heba olunca domuz eti fiyatı da doğal olarak %47 arttı. Hükumet görevlileri ülkede en fazla tüketilen et olan domuz etine yeni bir teşvik açıkladı. Süper Domuzlara ve teşviklere rağmen Çin Halk Cumhuriyeti’nde domuz eti üretimi 2020 yılına kadar normalden 10 milyon ton civarında daha az olması bekleniyor.

Ülkedeki sürülerin neredeyse yarısının hastalıktan heba olmasıyla, domuz etinin fiyatında yüzde 47’ye kadar varan bir artış oldu. Yükselen fiyatlar, çiftçiler daha faz kar elde etmek için domuzları mümkün olduğu kadar büyütmeye itti.

Yetkililer ise, en çok tüketilen hayvan etindeki enflasyonu kontrol etme adına çiftçileri daha büyük domuzlar yetiştirmeye teşvik ediyor. 2020 yılına kadar Çin’deki normal üretime göre yaklaşık 10 milyon ton domuz etinin eksik olacağı belirtiliyor.

Çin’de bu durum ulusal bir kriz olarak görülüyor!

Çin’in başbakan yardımcılarından olan Hu Chunhua, krizin bir “ulusal öncelik” olduğunu dile getirdi. Bu zorlu süreçten kurtulmak için hükumet, belli bölgelerde domuz üretimini kontrol altına alan çevresel kısıtlamaları ortadan kaldırdı.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
24
Koptum
Thug Life Thug Life
3
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
31
Eh İşte
Süpper Süpper
27
Süpper
Minnoş Minnoş
18
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
16
Yok Ya

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cabagil

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: