Çiçekte Uyuyan Arıları! Hiç Gördünüz Mü?


60
1 Yorum, 33 Paylaşım, 60 Beğeni

Uyuyan Arılar! Belki kimimiz benim gibi ilk defa fotoğrafta görüyor. Arılar uyuyor ama kovanının içinde değil, hem de çiçeğin içinde! Vahşi yaşam fotoğrafçısı Joe Neely, bir çiçekte arıların farklı bir şey yaptığını fark edip fotoğraflamış; arıların uyduğunu keşfetmiş.

Evet arılara ihtiyacımız var!

Onlar, dünyanın en önemli tozlaşma sağlayıcısıdır. Her gün tükettiğimiz yiyeceğin üçte birinin arılar tarafından yapılan döllemeye dayandığı tahmin edilmektedir. Günümüz seracılığında çokça kullanılıyor. Hatta bazı üreticiler sebzelerin üzerine ”Arılı dır” etiketi yapıştırmakta dırlar. Fakat onları sadece polen ve nektar toplamakla meşgul olduklarını sanıyor olabiliriz. Aslında, güzellik uykusuna da ihtiyaçları olduğunu unutmamamız lazım.


 Joe Neely Bu Fotografı Nasıl Çekti?

“Bu fotoğraf arkasındaki hikaye ben ve nişanlım Niccole haşhaş çiçekleri bulmak için dışarı çıktık. “Dönüşte otoyolun hemen kenarında pembe çiçek gördük, bu yüzden fotoğraf çekmek için durduk.”

Bu pembe çiçeklerin içinde saklı olan turuncu Globe Mallow bitkisini çekiyorlardı “O zaman çiçeklerin bazılarında içlerinde arı olduğunu fark ediyor ama hareket etmiyorlardı.”

Arıların uyumasına gelince, Washington State Üniversitesi’nde bir arı araştırmacısı olan Brandon Hopkins “Göz kapakları yok, bu sebeple gözlerinin kapalı olduğunu göremezsiniz” dedi. Bilim insanları, arılar dikkatle incelendiğinde, bal arılarının antenlerini hareket ettirmeyi bıraktıklarını ve bazı durumlarda yana düştüğünü buldular.

Bir arının tam olarak nasıl ve nerede uyuduğu o, arının hangi bölgede nerede yaşadığına bağlı. 20.000’den fazla bilinen arı türü var.Mesela bal arıları gece gündüz çalışırlar ve kovanın içinde uyku vardiyaları alırlar. Uyku düzenleri büyüdükçe değişir. Küçük arılar daha az uyurlar ancak yaşlı arılar her gece 30 dakika ile bir buçuk saat arasında uyur.


Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Geri bildirim: Onoppi | YAŞAM |
Oğuzbey
Bu dünya aslında bir gurbet, Ezelden ariyiz biz bilmeden Sonu gelecek elbette ayrılığın Göçüp gidersek biter belki bu gurbet
Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: