CIA Instagram’a Girdi!


37
17 Paylaşım, 37 Beğeni

CIA Instagram’a Girdi!

CIA… Amerikan istihbarat servisi. Tüm dünyada istihbari faliyetler yapan, bilgi elde etmek için her yola başvuran, acımasız, ürkütücü, sinsi bir örgüt. Tüm dünyada yaptığı acımasız operasyonlarla ve sivil ölümleriyle ve işkencelerle gündemden düşmeyen bir yapı. Duyunca insanın kanını donduran bir örgüt. İşte bu örgüt sosyal medya hesabı açtı. Şaşırdınız değil mi, şaşırmayın. Durum bu. İnstagram’da hesap açan CIA bununla da kalmadı ve ilk fotoğrafını paylaştı. Paylaştı da takipçiler paylaşılan bu fotoğraftan pek bir şey anlamadı ve demek ki istihbarat örgütleri sosyal medya hesaplarından böyle fotoğraflar paylaşıyor demek ki dedirtti.

CIA

Dünya çapında çok sayıda edebiyat eserine, film yapımına ve komplo teorisine konu olan ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA), özünde gizlilik ve casusluk taktikleri ile biliniyor. Ancak yeni sosyal medya hesabıyla CIA’nin daha çok esprili ve ironik tarafının ortaya çıktığını söylemek mümkün. CIA, yeni açtığı Instagram hesabından ilk fotoğrafını geçtiğimiz hafta içinde paylaştı. ABD’nin Virginia eyaletindeki Langley şehrinde yer alan genel merkezinden paylaşılan fotoğrafta, kurum içinde çalışan ajanların kullandığı nesneler yer alıyor. Şaşırmayın, CIA bizim de alışık olduğumuz nesnelerin fotoğraflarını tek bir karede topladı ve bunu takipçilerine sundu. Ve bu paylaşımın altına da “Tek gözümle bile casusluk yaparım” yazdı.

Bu gönderiyi Instagram’da gör

I spy with my little eye…

Central Intelligence Agency (@cia)’in paylaştığı bir gönderi ()

Fotoğraf Yetkili Ağızlar Tarafından Doğrulandı

CIA’nın instagram hesabından paylaştığı ilk fotoğraf CIA’in sözcüsü, Amerikan CBS haber kanalına yaptığı açıklamada nesnelerin çoğunun çalışanlarına ait olduğunu aktardı. Daha önce Twitter ve Facebook hesapları bulunan CIA’in Instagram’a giriş yapmasının nedeni ise gençlerin ajan, analist ya da memur olarak işe başvurması için ilgisini uyandırmak olarak açıklandı.

Peki, Siz Bu Nesnelerin Hangilerini Tahmin Edebildiniz?

CIA’nın paylaştığı fotoğrafta yer alan nesnelerin hepsinin bir anlamı olduğu ve CIA’nın bununla bir mesaj verdiği sanılıyor. Birbiriyle alakası gibi görünen bu nesnelerin ne anlama geldiğine gelince; işte şaşırıcı cevaplar…

1) Bir bitki, CIA’in yabancı istihbarat ‘köklerini’ anlatan alaylı bir benzetme.

2) Bir saat, 11 Eylül 2001 saldırıları sırasında Dünya Ticaret Merkezi’ne ilk uçağın çarptığı 8:46 saatini gösteriyor.

3) ABD’nin Asya’daki ana rakibi Çin’in bir haritası.

4) Yunan tanrıçası Athena’yı ve bilgeliği temsil eden altın kaplama bir baykuş heykeli. CIA’in operasyon direktörü (COO) Andy Makridis tarafından fotoğrafa konması tavsiye edilmiş.

5) Nazar boncuğu. CIA çalışanlarının yüz yüze kaldığı tehlikeleri anlatmak amacıyla konmuş olabilir.

6) Amerikalı aktör Ben Affleck’in yönettiği ve başrolde oynadığı Oscar ödüllü Argo filmine ilham veren eski CIA ajanı Tony Mendez’i temsil eden bir çizim. Bu yılın başında 78 yaşında ölen Mendez özellikle 1979-81 yılları arasında film prodüktörü kılığına girerek İran’dan 6 Amerikan diplomatı kurtarmasıyla biliniyor.

7) Kol düğmeleri, CIA ajanlarının birbirini tanımak için kullandığı söylenir.

8) Büyük ihtimalle kimliğini saklamak isteyen CIA ajanları tarafından kullanılan gri bir peruk.

9) CIA Direktörü Gina Haspel’in fotoğrafının olduğu bir kimlik kartı.

10) Çok gizli kanıtları yok etmek için ajanlar tarafından kullanılan kâğıt torba.

‘Gizli konumlardan selfieler olmayacak’

CIA sözcüsü, CBS’e yaptığı açıklamada Instagram üzerinden genç yeteneklere ulaşmayı hedeflediklerini söylerken, “Hesap üzerinden ajanların hayatına dair gözlem olanağı vereceğiz ancak gizli konumlardan selfie konulacağına dair söz veremeyiz” dedi. CIA Direktörü Gina Haspel, hesabın açılacağını Alabama’daki Auburn Üniversitesi’ndeki bir soru-cevap seansı sırasında açığa çıkarmıştı. Haspel’e göre hesabın açılmasının amacı istihbarat servisinin modern çağa ayak uydurarak dijitalleştiğinin bir kanıtı.

CIA, İnstagramdan önce açtığı Twiter hesabından attığı ilk tweetinde de, “Bunun ilk tweetimiz olduğunu ne doğrulayabiliriz ne de reddede biliriz” diyerek nüktedan diline bir örnek vermişti.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
21
Koptum
Thug Life Thug Life
30
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
27
Eh İşte
Süpper Süpper
24
Süpper
Minnoş Minnoş
15
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
12
Yok Ya

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuzbey
Bu dünya aslında bir gurbet, Ezelden ariyiz biz bilmeden Sonu gelecek elbette ayrılığın Göçüp gidersek biter belki bu gurbet
Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: