Bu kenevir çok meşhur! Amerikalılar kenevirin neden peşinde?


78
1 Yorum, 44 Paylaşım, 78 Beğeni

mi? Yasaklı ürün değil mi, dediğinizi duyar gibiyim. , uyuşturucu için kullanılan bir madde. Ancak Türkiye’de ruhsatlı bir yer var. Samsun Vezirköprü ilçesinde yurttaşlar, geleneksel yöntemlerle üretimi yapıyor. Bu durum ülkemizde kimsenin haberi yokken Amerikalıların hemen dikkatini çekti. 2017’den bu yana Amerikalı eksperi Robert Cornell Clarke, Vezirköprü’de çalışma yürütüyor. üretimini videoya çeken Clarke üretilen ipinden halı ördürerek Amerika’ya götürüp işletiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, aday tanıtım toplantısında, “Vezirköprü’de kenevir ekimini sürdüreceğiz. Burası kenevir ekim merkezi olacak. Endüstrisini burada kuracağız.” sözleri dikkatleri bu ilçeye çevirdi. Hükumetin desteğiyle Vezirköprü’de kenevir üretimi için sanayi kurulacak.

AMERİKALILARIN PEŞİNE DÜŞTÜĞÜ KENEVİR

Dünyada kenevir üzerinde araştırma yapan Robert Clarke, Narlısaray Mahallesi’nde kenevir üretimiyle ilgileniyor. Çiftçilere köy popülasyonu yerine standart kenevir çeşitlerle üretim yapmalarını tavsiye etmiş. Çiftçilerden tohum ve ürün alan Clarke, kendirden kilim bile yaparak Amerika’ya götürmüş. Kenevirle ilgili çalışmalar bununla sınırlı değil. Ünlü bir Japon tekstil firması Narlısaray’a gelerek dokunmuş ürün talebinde bulundu.

KENDİRİN BELGESELİNİ ÇEKTİ

Narlısaray Ortaokul Müdürü Bünyamin Kıvrak, Vezirköprü için kenevir üretiminin can damarı olduğunu söylüyor. Kendirden yapılan iplerin Osmanlı gemilerin halat ihtiyacını karşıladığını dile getiren Kıvrak, mikrofonlarımıza şunları aktardı.

“Son zamanlarda doğal malzemelere yöneliş var. Dünya tekstil markaları kendir lifinin peşine düştü.Bu köyle üretim her zaman vardı. Sebebi kenevir saplarının ateşte yakılmasıdır. Türkiye’de kendir üretimi kontrollü olarak yapılıyor. Cornell Clarke, kenevir için buraya geldi ve kendir üretiminin her aşamasını belgesel gibi çekti. Buranın kendiri kendine özgü. Buradan ürün aldılar. Kastamonu’da bir atölyede kendir iplerini dokutarak halı yaptılar ve Amerika’da sattılar. 2016 yılında Japonya’nın ünlü bir tekstil firması buraya geldi. Buradan işlenmiş ürün talep ettiler.”

“ÜRETİMİ MEŞAKKATLİ BİR ÜRÜN”

Kenevir, çok faydalı bir ürün ama üretimi oldukça zor. Zorluğu belli aşamalardan geçmesinden kaynaklanıyor. İnsan gücüyle üretim yapılıyor. Fakat üretiminde makineleşme ve modern tarım aletleri geliştirilirse daha verimli ürün alınabilir.

30 yıldır kendirle uğraşan Halil Işıldak işinden memnun. “Baba mesleğimiz bu. Eskiden ip yapanlara ve kağıt fabrikasına satıyorduk. Artık satış yok. Sadece saplarını ateşi tutuşturmak için yakıyoruz. Destekle birlikte yeniden üretim yapabileceğiz. Amerikalılar tohum ve kelek dediğimiz sap kısımlarını aldılar” şeklinde konuştu.

KENDİRİN FAYDALARI

Kenevirin toprağa faydası çok. Kendir ekilen tarlada zararlı ot olmaz. Hatta gelecek yıl buğday ektiğin zaman gübresiz buğday oluyor. Ülkemizde sadece Vezirköprü’de sınırlı olarak üretilen kendirin sapları ateş tutuşturmak için kullanılıyor. Oldukça kazançlı olan Kendir işinde liflerini ip yapan kişilere kilosu 10-13 TL’den satılıyor.

UZMAN GÖZÜYLE KENDİR

Biz de uzmanına sorduk. Konya Gıda Tarım Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mevlüt Mülayim bakın neler söyledi.

“Kenevir, yeşil hazinedir. Kenevir ekimi serbest bırakılarak alt yapı ve sanayimiz yenilenmeli. Kenevir bitkisinin ekonomik bir değeri vardır. Ülkemizde yetiştirilecek potansiyele ve iklime sahiptir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 19 ilde izin alınması şartıyla kenevir üretimine izin verdi.

KENDİR ÜRETECEK İLLER

Amasya, Antalya, Bartın, Burdur, Çorum, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Malatya, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak ve bu illerin bütün ilçelerinde yapılabilecek.

KENEVİRİN FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR

Bir dönümlük kenevir, 25 dönümlük orman kadar oksijen üretir. 4 dönüm ağaca eş kâğıt üretilebilir. Kenevir tam 8 kez kâğıda dönüştürülebilirken, ağaç 3 kez kâğıda dönüştürebilir. Kenevir 4 ayda yetişir, bir ağaç ise 20-50 yılda yetişmektedir. Kenevir, gerçek bir radyasyon temizleyicidir. Kenevir dünyanın her yerinde yetiştirilebilir ve çok az suya ihtiyaç duyar. İlk kot pantolon, kenevirden yapıldı.AİDS ve kanser tedavisinde, romatizma, kalp, sara, astım, mide, uykusuzluk, psikoloji, omurga rahatsızlıkları gibi hastalıklarda kullanılır. Kenevirle beslenen hayvanlar, hormon takviyesine ihtiyaç duymaz. Tohumunun besin değeri, insan ve büyükbaş, küçükbaş, kümes ve kanatlı hayvanlar için idealdir ve protein değeri yüksektir.  Plastik ürünlerin tamamı, kenevirden üretilebilir ve kenevir plastiğinin doğaya dönüşmesi oldukça kolaydır.  Keneviri yapı izolasyonunda da kullanabilirsiniz.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
30
Koptum
Thug Life Thug Life
9
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
6
Eh İşte
Süpper Süpper
3
Süpper
Minnoş Minnoş
24
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
21
Yok Ya

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: