Bu ev çok özel! Türkiye’nin ilk ve tek sanatçı yaşam evi!


74
1 Yorum, 61 Paylaşım, 74 Beğeni

SANATÇILAR AYNI ÇATI ALTINDA

Bir zamanlar sanatçıların ibretlik yaşamöykülerini izler ve üzülürdük. Popüler iken şatafatlı bir hayat süren yıldızların hazin halleri içimizi parçalar, bir çözüm arar dururduk.

Nihayet Yeşilçam’ın unutulmaz isimleri bir çatı altında buluştu. Unutulmaz rollerin sanatçıları Kartal’da bulunan Sanatçı Yaşam Evi’nde hayatlarını sürdürüyor.

AYNI HAYATIN YOLCULARI ŞİMDİ BİRLİKTELER

Kimler var? Kimler yok ki! Mahallenin Muhtarları’nda Kemikkıran Kadriye yani Mehtap Anıl, Selena, Adını sen koy dizilerinden tanıdığımız Atilla Pekdemir, Bizimkiler, Çukur gibi popüler dizilerin usta oyuncusu Hikmet Karagöz ve diğerleri.

TÜRKİYE’NİN İLK VE TEK SANATÇI YAŞAM EVİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Darülaceze Müdürlüğü tarafından 2011’de açılan Yaşamevi’nde 30 sanatçı en iyi şrekilde hayatlarını sürdürüyor. Türk Sineması ve tiyatrosunun önemli baş yapıtlarında rol almış, bir döneme damga vurmuş sanatçılar belki de hayatlarının en huzurlu mevsimini yaşıyor.

Sanatta 52.Yılını geçiren Meral Küçükerol, 2 yıldır Sanatçı Yaşam Evi’nde yaşıyor. Mikrofonlarımıza duygularını şöyle ifade etti.  “Burada olmaktan  çok memnunum, her şey çok güzel. Gün içinde kültürel ve sosyal birçok faaliyetimiz oluyor. Bu zamana kadar hep yalnız yaşadım. Yalnızlıktan nefret ederim. Burada sanatçı arkadaşlarım, güzel dostlarım var. Onlarla bir arada hoşça vakit geçiriyoruz.”

Hikmet Karagöz, felç geçirdikten sonra Sanatçı Yaşam Evi’ne sığındı. Karagöz, “1964’te henüz 18 yaşında iken Haldun Taner’in ‘Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım’ oyunuyla profesyonel hayata başladım. Tüberküloza yakalanınca felç geçirdim. Sonra buraya getirdiler. Hastanesi, hemşireleri on numara. Kızım da onay verince buraya yerleştirdiler. Hayatımdan memnunum.”

Sanat aşkı nedeniyle hukuk fakültesini bırakıp konservatuara giden usta oyuncu Atilla Pekdemir de burada huzura kavuşanlardan. “1963’te tiyatroyla birlikte sanat hayatım başladı. Oynamadığım tiyatro yoktur. Eşkıya, Devrim ve Düğün Dernek’te oynadım. Çocuklar beni hala Selena dizisinden tanıyor. Yolumu kesip ‘Muktedir Amca, Muktedir Amca’ diye sesleniyorlar.Buradaki 30 sanatçı canciğer sanatçı arkadaşlarım. Burası gerçekten bir yaşam evi. 5 yıldızlı bir otelden farkı yok. Her sabah gelip kontrollerimizi yapıyorlar. Ben bunları gözlemledim. Her şeyden önce sağlıkla ilgileniyorlar.”

Unutulmaz dizi Mahallenin Muhtarları’nın Kemikkıran Kadriyesi Sanatçı Yaşam Evi’nde hayatını senaryo okuyarak geçiriyor. Mehtap Anıl’dan bahsediyoruz. “Ayşecik ile birlikte oynadım. Her tiplemeyi yapar, her şiveyi konuşurdum. Burada sükunet ve huzur var. Burada kalırken bile iki tane filmde oynadım. Amerika’ya çağırıldım ama vazgeçtim.Allah burayı kuranlardan ve işletenlerden razı olsun. Çok büyük bir hizmet. En büyük dileğim sayılarının artmasıdır.”


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
6
Koptum
Thug Life Thug Life
15
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
12
Eh İşte
Süpper Süpper
9
Süpper
Minnoş Minnoş
30
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
27
Yok Ya

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Admin

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: