Bizim Sol mu Sol, Dünyanın Solu mu Sol? Türkiye’de Sol neden iktidar olamıyor?


98
1 Yorum, 72 Paylaşım, 98 Beğeni

Solun Problemi ne? Türkiye’de Solun iktidar olması mümkün mü?

Bizim mu tam , yoksa dünyanın diğer ülkelerindeki mu bilemedim. Eğer dünyadaki diğer ’lar bizim gibiyse vah bu ’un haline. Vah çünkü herhalde bir bin yıl daha geçse de iktidar olamazlar bu kafayla. Çünkü dedikleri bu düşünceleri nedendir bilmem hep bir sağa çekip duruyor.

Arada kalmış bir sol!

Bizim mahalledeki bakkallara benziyor bu halleri. Onlar da karar veremediler bir türlü market mi süpermarket mi olduklarına. Galiba en kötüsü bu arada kalmak. Arada kalmak, kim olduğunu tam olarak karşındakine anlatamamak sorun hem de büyük sorun. Bizim Sol’un derdi de bu olsa gerek. Ne kendilerine yaranabiliyorlar ne benzemeye çalıştıkları sağa.

Sol halkçı mı?

Oysa sol, sol gibi olsa, hep sol düşünse muhtemel ki çok daha iyi yerlerde olur. Çünkü Sol aslına bakılacak olursa söylemleriyle bir adım önde gibi duruyor sağdan. Halkçı ve sosyal düşünceleriyle daha yakın gibi halka ama gel gelelim daha yakın oldukları bu halk onlara hep bir öcü gibi bakıyor. Öcüden kaçar gibi de kaçıyor. Bunun en temel sebebi bizim Sol’un kendini halka anlatamamış olması, anlatma gayretine girmemiş olması. Bizim Sol halk dedin mi duruyor. Şöyle bir burun kıvırıp hıh diyor. Halk mı?

Sol uzaydan mı inme?

Aslında bizim sol var olma sebepleri olan halk düşüncesinin ağırlığından korkuyor gibi. Halktan kaçan bizim sol olsa olsa bu haliyle var olup olmadığı hep sorulan uzaylılar gibi duruyor. Zaten halka bakışları da uzaylıların bakışı gibi. Halk mı? Halk bizim sol için göbeğini kaşıyan bidon kafalılardan oluşan bir yığın. Zaten halk denilen bu güruhun oylarının bizim solun oylarına eş olması da abes. Hemen bir kanun çıksın halkın oyu yarım oy olsun, bizim solun oyu tam olsun eş olmaları beklenmemeli değil mi ama?

Sol kaybetse de kazanmış mı sayılır?

İşte bizim sol işin bu tarafında. Böyle olunca da halk dedikleri bu bir yığın bidon kafalı güruh Sol’a sadece yön gözüyle bakıyor. Sola adım atmıyor hep sağa kayıyor. Sol bunu görmüyor mu peki? Bu kadar bilgili, akıllı olduklarını iddia eden bu sağa çeken sol zihniyetliler ne yapıyor bu gerçek karşısında? Cevabı kolay: hiçbir şey… Çünkü bir şey yapmak için bir şey yapmak gerekir, çaba harcamak gerekir. Oysa sol buna gerek duymuyor. Halk solu seçmiyorsa bu onların değil halkın suçu, halk sola oy vermiyorsa zaten vermelerine gerek yok çünkü sol bidon kafalıların oyuna gerek duymaz. Durum böyle.

Bizim sol kendi yükseklerdeki tahtına kurulmuş aşağıda olup bitenleri seyrederken yükseklerdeki oksijen bolluğundan olsa gerek gerçekleri idrak edemiyor. Oysa gerçekler bizim solun düşündüğü gibi değil. Bizim sol sadece yön olarak sol kalmaya mahkum gibi görünüyor.

Oysa solun yapacağı çok basit bir şey. Şöyle bir yüksek yerdeki tahtlarından kalkıp, oksijen zehirlenmesinden kurtulup, aslında özlerinde olan ve kimliklerini oluşturan sosyal bir yapıya bürünüp halkla kaynaşsalar, halka öcü olmadıklarını aksine onlardan biri olduklarını gösterseler bir ışık yanacak tünelin ucunda ya, gel gör ki bizim sol için bu çok yorucu bir iş.

Yapmakla mükellef oldukları bu iş onlara yorucu geldiği için de oksijen zehirlenmesinin farkında değiller ve yukarılar onlara hoş görünüyor. İktidar, yetki, ülkeyi yönetmek zor bir iş olduğu için oksijeni bol bu tahtta oturmak ve boş olmak daha hoş.

Gerek Yoook!

Solun aday göstermediği bir belediye başkanı gidip başka bir soldan aday oluyor ve oyları bölüyorsa halka da yönetime de davaya da hıyara da domatese de gerek yok!

Ağam bizimle kafa bulur diyor ya rahmetli Kemal Sunal. Aynı şekilde Sol bizimle kafa buluyor. Ya da o birileri bizimle dalga geçiyor. Hatta onlar bizi oyalıyor!

Bu haliyle bizim sol politik olarak mesleğini bulmuş ve bunu kimseye bırakmak niyetinde değil. Bizim solun mesleği boş olmak. Boş ve oksijeni bol yerlerde hoşça vakit geçirmek. Gerisi mi? Gerisi rakibi olmayan sağın problemi.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
27
Koptum
Thug Life Thug Life
6
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
3
Eh İşte
Süpper Süpper
30
Süpper
Minnoş Minnoş
21
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
18
Yok Ya

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. ne denebilir ki, sol hiçbir zaman halkın içine girmediki zaten. bu yüzden de halk nerde sol başka yerde, sol nerde halk başka yerde. böyle devam.

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: