Bir Zamanlar 200 Lira! Kağıt para ile ilk tanışmamız ve dünden bugüne 200 Lira!


98
77 Paylaşım, 98 Beğeni

Parra parra parra

Böyle söylüyordu Rüçhan Çamayo unutulmaz şarkısında. Hakikaten varlığıyla insanı azdıran, yokluğuyla binbir derde sokan kağıt parçasından bahsediyoruz. Genellikle cüzdanda kartları koyduğumuz cebin iç kısmında saklarız ki lazım olduğunda kullanabilelim.

200 lirayla tanışmamız!

170 yıl önce başladı kağıt parayla tanışmamız. O günden sonra dostluğumuz artmış olmalı ki sürekli yanındaki sıfırlar büyüdü. Hatta bir ara tam tamına 20.000.000 (yazıyla yirmi milyon lira) bile oldu. 2006 yılında paramızdan altı sıfır atılınca rahatladık bir parça. 1 Ocak 2009’da başlayan yeni dönemde tanıştık 200 TL’lik en büyük banknotla. O günkü değeri 137 dolardı ve bir asgari ücrete denk geliyordu. Şimdi ise 37 doları ancak karşılayan tam tamına 3,5 kat değer yitirdi. İsterseniz 2019’un şubat ayında en büyük paramız 200 lirayla neler alınabilir bir bakalım.

Bir Zamanlar 200 Lira

Şimdilerde bir depo benzin bile alınamayan 200 lira halen en büyük liramız. Böyle giderse belki bir – iki yıl sonra 1 paket sigara alınabilecek para olacak. Düşünün ki ülkenin en büyük parasına sahibiz lakin diğer yarısını önümüzdeki ay vermek üzere bir öğrenci evinin kirasını ancak karşılıyor. Markete gidip abur cabur alabilir hatta artan parayla birkaç film alıp güzelce eğlenebiliriz de. Dalga geçmiyorum,200 lira 1 hafta dışarıda yemek yemek için iyi paradır. Yurdun yemeklerinden sıtkı sıyrılan öğrenciler için düşünülebilir bu teklif. 200 lira deyip geçmeyin,  demode bir telefon veya tablet de alabiliriz hani. Veya 40 adet yarım ekmek tavuk döner. Yanında ayran da hediyesi olur, güzel olur.

Durun Daha Bitmedi

Bilumum kahvaltılık ve içeceklerle buzdolabınızı doldurabilir, pekala sevdiğimiz biriyle iyi bir restoranda yemek yiyebilirsiniz. En yakın bir tatil beldesine otobüs bileti de olur aslında. Yoksa ihtiyacı olan birine verip gönlünü mü alsak? İstanbul’dan İzmir’e cuma gününün en son uçağına ait bilet fiyatıdır aynı zamanda. Belki de en iyisi çarçur etmemektir ne de olsa para bu. Acil bir ihtiyaç onunla karşılanacaktır.

Minik şirin bir kolye, ince tatlı bir bileklik ya da güzel narin bir yüzük alınabilir. 200 lira, emekli maaşı ancak kirasına yeten anne için mutfak alışverişidir. İhtiyaç olduğu halde daha önce 200 liradan pahalı olduğu için alınamayan ve fiyatı 200 liraya düştüğü için alınabilecek bazı eşyalar için de biçilmiş kaftandır.

Diğer yazılarımız için tıklayın: https://onoppi.com  

 


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
12
Koptum
Thug Life Thug Life
21
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
18
Eh İşte
Süpper Süpper
15
Süpper
Minnoş Minnoş
6
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
3
Yok Ya

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: