Baş döndüren muhteşem kanyonlar! Dünyadaki en derin kanyonlar!


81
1 Yorum, 44 Paylaşım, 81 Beğeni

Kanyon nehirlerce uzun sürede oluşturulmuş derin vadilere denir. Türkçeye yabancı dillerden giren Kanyon adı, kaynağı İspanyolca’dır. Eski İspanyolca cañón sözüden gelir. Dağ zirvelerinin ve uçurumların arasında kalan aktif nehirlerin hareketleriyle oyulmuş derinliklerdir de diyebiliriz.

Biz insanlar çok şey şaşırırız ancak Kanyonlar genellikle doğanın en şaşırtıcı tarafıdır. Doğal eğilimlerinden dolayı altlarında kalan taşlar aşınır. Doğal yollarla oluşan dünyadaki en cazibeli yapılardır.

Doğa, fotoğraf ve trekking tutkunuysanız bu kanyonları mutlaka görmelisiniz. İşte görmeniz gereken Dünyadaki çeşitli 10 kanyona bir göz atalım.

1. Antelope Kanyonu, ABD

Antelope Kanyonu eşsiz bir biçimde şekillenmiş taşları ve rengârenk şekilleriyle dünyadaki tüm kanyonların belki de en çok ziyaret edilenidir. Page şehrine yakında yer alıyor. Kanyon Navajo kumtaşlarının erozyonu, sel ve karasal etkenler sonucu oluştu.

2- Ihlara Kanyonu, Türkiye

Kapadokya’nın giriş kapısı olan ve birçok medeniyete ev sahipliği yapan Aksaray’da yer alır. Uzunluğu 12 km ile Türkiye’nin en büyük kanyonu Dünyanın ise ikinci kanyonudur. Mağaraları, kiliseleri, kaya oyma evleri ve Melendiz Çayı ile ziyaretçilerini büyülemeye devam ediyor.

3- Verdon Kanyonu- Fransa

Fransa’nın güneydoğusunda yer almaktadır. Kanyon, bir nehir kanyonu ve sık sık tüm Avrupa’nın en güzeli olarak anılıyor. 700 m derinlik ve 25 km uzunluğa sahip. Turkuaz yeşili renkli suya sahip Verdon Nehri’nin erozyon hareketi ile oluşur ve görülmeye değerdir.

4- Indus Kanyonu, Pakistan

Dünyanın hem en derin hem de olağanüstü kanyonudur. Asya’nın en büyük nehirlerinden biri olan İndus Nehri 5200 metreye ulaşıyor ve bu dev oluklar orta ile alçak yer kabuklarını oluşturur. Yaratıcının gözlere sunduğu en muhteşem göz ziyafeti diyebilirim.

5-Büyük Kanyon, Arizona ABD

Arizo’nadaki kanyon, Dünyanın en inanılmaz kanyonlarındandır. Kolorado Nehri’nin milyonlarca yıllık erozyon hareketleri sonucu oluşan kanyon, 446 km uzunluğa sahip. Turistleri buraya çeken şey kanyonun barındırdığı zıtlıklar ve rengarenk manzarasıdır.

6- Şeker Kanyonu – Karabük

Yenice yolu üzerinde bulunan Şeker Kanyonu, birçok doğa sporuna elverişli bir alandır. Yürüyüş parkurları ile eşsiz doğa güzellikleri arasında yürüyüş ve bisiklet turu imkânı sunar. Kanyonun kayalıkları kaya tırmanışına da uygundur. Ayrıca, çadırlı kamp, rafting, dağcılık gibi doğa sporlarına da elverişlidir.

7- Balık Gölü Kanyonu Nambiya

Afrika’nın en büyük kanyonu. Zıtlıkla görkemi bir arada görmek isteyen turistler için caziptir. 1 60 km uzunluğa sahip kanyonun sonuna doğru bir sıcak su kaynağı bulunuyor.

8- Kaplan Sıçrayışı Kanyonu- Çin

Jinsha Nehri’nde yer alır. En derin ve manzarası en güzel kanyonlardandır. Ölçülen en derin yeri nehirden zirveye 3790 m. Tam anlamıyla devasa bir kanyon. Mutlaka yerinde görmelisiniz.

9- Blyde Nehri Kanyonu, Güney Afrika

Dünyadaki en fotojenik kanyon olduğuna yemin edebilirim. 25 km uzunluğunda, 750 m bir derinliğe sahip. Kanyon, genellikle kum taşı barındırsa da geniş bir hayvan ve bitki çeşitliliğine sahip ve Doğa Rezervatı tarafından korunuyor.

10- KaliGandaki Kanyonu, Nepal

Himalayalar’da KaliGandaki veya Gandaki Nehri tarafından şekillendirildi. 5571 m derinlik ile en derin kanyon ünvanına sahip. Hindistan ve Nepal arasındaki ticaret yolu olmasının yanısıra saligram fosilleriyle de tanınıyor.

Elbette ki Dünyada daha birçok kanyon var. Kimileri sıkça turistler tarafından ziyaret edilirken kimileri de hala dokunulmamış ve bozulmamış biçimde duruyor.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
28
Koptum
Thug Life Thug Life
6
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
3
Eh İşte
Süpper Süpper
30
Süpper
Minnoş Minnoş
21
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
18
Yok Ya

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Admin

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: