Avrupa’da Türk Köyleri! İlk Durağımız İtalya’nın Moena Köyü! 


87
2 Yorum, 50 Paylaşım, 87 Beğeni

Türksüz Türk Köyleri!

Türksüz Türk köyü diye terim duydunuz mu hiç? Böyle bir şey söz konusu bile olmaz diyebilirsiniz ama Avrupa’da bazı ülkelerde Türksüz Türk köyleri var. Evet, sizler için tarihi bir bağla Türkleri seven köyleri, şehirleri derledik. Türkiye dışında Türk köyleri. Hemen aklınıza Balkanlar gelmesin! Türklerden bahsetmiyoruz, Türksüz Türk köylerinden bahsediyoruz. İlk tanıtacağımız şehir Moena… Moena El Turco!

İtalya’da Türkler gibi yaşayan bir köy var: Moena El Turco

Moena, tam manasıyla Avusturya-İtalya sınırında çizgi filmlerde bile hayran olduğumuzu Alp Dağlarının unutulmuş, ücra köşesinde yer alıyor. İtalya’nın Tarento bölgesinin bir şehri olup İtalyanca dışında Almancanın da az çok konuşulduğu küçük bir kasaba. Kışın oldukça renkli bir hayatın aktığı Moena tam manasıyla bir kayak şehri olarak bilinir. Herkesi heyecanlandıran hikayemiz için hazır mısınız?

Moena’nın Türklük aşkı ne zaman başladı?

Akademik kaynaklara göre Moena’da 327 yıldır Türk sevgisi, Türk geleneği yaşatılmakta. İş dolaşıp dönüp bu Viyana Kuşatmasına dayanıyor. Malum Moena Avusturya-İtalya sınırında olduğu için II. Viyana Kuşatmasında ağır yaralı bir Yeniçeri Moena’ya yakın Alp Dağlarının  yakınlarında ağır yaralı olarak Moena’lı bir kız ve kardeşi tarafından bulunur. Köylüler Yeniçeri’yi köye getirirler ve tedavi ederler. İyileşen Yeniçeri Moena’dan bir kızla evlenir. Bu Yeniçeri’nin soyundan gelenler nerede diye, heyecanlandınız değil mi? Sabredin biraz!

Moena El Turco Adının Verilmesi!

Haliyle kahramanımız Türk olunca adı Hasan da olsa El Turco olarak adlandırılmış. Gerçekliği sorgulamasak da bu kahramanımız rivayetlere göre iri yarı cesur biliymiş. Tabii böyle bir hikayenin oluşması için bu özellikler şart. El Turco, Dukalık yönetimine başkaldırının sembolü olarak da anlatılır. Haksız vergilere karşı Moena’yı ayaklandırdığı ve koruduğu iddia ediliyor. Adet ve göreneklerini yaşayan Hasan’ı Moenalılar o çok severler ve ölümünden sonra hikayesinin bugünlere kalmasını sağlarlar. Moena’da Türk geleneklerinin hala yaşatıldığı da bilinir.

Balaban Aslında Kimdir?

Böyle bir karakter bilindikten sonra geçmiş hikayesi her isteyene göre farklı kurulabilir. Edebi eserlerde, akademik araştırmalarda Balaban’ın aslında birkaç dil konuşabilen bir istihbarat subayı olduğu iddia edilir. Kahraman bir asker olsa da Kara Mustafa başa tarafından ölüm cezasına çarptırılır ve Balaban’ın El Turco hikayesi başlar. Hasan bu İtalyan köyünde başka gidecek yeri olmadığı için de kaldığı söylenir.

Gelelim çocuklarına…

Maalesef gelsek de bir şey veremiyoruz. Henüz yazılmamış bir hikaye ve El Turco’nun en zayıf tarafı. Evlenip çocuklarından bir iz yoksa (çocuğu olduğunu farz ediyoruz) hikayenin gerçekliğini de sorgulatıyor bize.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
30
Koptum
Thug Life Thug Life
9
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
6
Eh İşte
Süpper Süpper
4
Süpper
Minnoş Minnoş
24
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
21
Yok Ya

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: