Atatürk Havalimanı Ne Zaman Taşınıyor? Taşınma Ne Kadar Sürecek?


86
50 Paylaşım, 86 Beğeni

Atatürk Havalimanı Taşınma Tarihi

Mutlaka bir evden başka bir eve taşınmışsınızdır. O hengame, o karışıklık, o neyin nereye konulacağı sorunları bitmek bilmez. Eşyalar kolilenecek, paketlenecek, camlar ayrı, yemek takımları, kaşık, bıçak, çatak ayrı, elbiseler ayrı toplanacak paketlenecek. Velhasıl taşınmak zor iş. Oysa taşıdığımız bir oturma grubu, bir yatak, iki dolaptır. Bunun bile taşınması zor geliyorsa siz bir de koca bir havalimanının taşınmasını düşünün! Evet, Atatürk Havalimanı taşınmasından bahsedeceğiz bu yazımızda. Yılların Atatürk Havalimanı yeni yapılan dünyanın en büyük havalimanlarından biri olan İstanbul yeni havalimanına taşınacak. 5 Nisan gecesi başlayacak taşınmayla Atatürk Havalimanın tüm malzemeleri yeni havalimanına taşınacak. Tabi bu taşınma ev taşınmasına benzemeyecek kesinlikle, sonuçta bu uluslar arası bir havalimanı taşınma işlemi. Peki, bu taşınma nasıl olacak, ne şekilde yapılacak, ne kadar sürecek? Gelin isterseniz bu detaylara bakalım ve Atatürk Havalimanı taşınma sürecini birlikte öğrenelim.

Atatürk’ten İstanbul Havalimanı’na “büyük göç” başlıyor

Türk Hava Yolları (THY), dünyanın en büyük havalimanı projesi olan ve ilk etap açılışı 29 Ekim’de gerçekleşen İstanbul Havalimanı’na doğru “büyük taşınma”nın 5 Nisan Cuma sabahı saat 03.00’te başlayacağını duyurdu.

THY Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamaya göre, küresel havacılık tarihinde eşi benzeri görülmemiş taşınma operasyonu 45 saat sürecek ve 5 Nisan’da başlayacak taşınma 6 Nisan Cumartesi akşamı saat 23.59’da tamamlanacak.

Atatürk ve İstanbul havaalanları 6 Nisan saat 14.00’a kadar uçuşlara kapalı

“Büyük göç”ün planlanan şekilde başarıyla gerçekleşmesi için 6 Nisan sabahı saat 02.00 ila 14.00 arasında 12 saat süreyle Atatürk Havalimanı ve İstanbul Havalimanı tüm tarifeli yolcu uçuşlarına kapatılacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, taşınma operasyonuyla ilgili “Doğup büyüdüğümüz evimiz Atatürk Havalimanı’ndan ayrıldığımız için hüzünlüyüz, diğer tarafta ise dünyanın havacılık merkezi bizim evimiz olacağı için heyecanlıyız. İki gün sonra Cuma günü başlayacak büyük taşınma ile yalnızca Türkiye’de değil, dünya sivil havacılığında büyük bir değişim olacak. İstanbul Havalimanı gökyüzünün rengini kırmızı-beyaz ile değiştirecek.” ifadelerini kullandı.

Atatürk Havalimanına veda uçuşu

Atatürk Havalimanı’ndan yolcu taşıyacak son uçak, Atatürk Havalimanı-Singapur uçuşunu gerçekleştirecek. Taşınma sonrası operasyonlar 6 Nisan’da saat 14.00’te İstanbul Havalimanı’nda başlayacak. Büyük göç sonrası gerçekleşecek ilk uçuş ise İstanbul Havalimanı-Ankara Esenboğa Havalimanı uçuşu olacak.

47 bin ton malzeme taşınacak, bin 800’den fazla kişi taşınmada görev alacak

İstanbul Havalimanı’ndan icra edilecek uçuşlar belirli bir planla kademeli olarak artırılacak. “Büyük göç”te, Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na yaklaşık 47 bin 300 ton ağırlığında malzeme taşınacak. Taşıma sırasında aynı anda 600 tır kullanılacak ve bu 600 tır defalarca Atatürk Havalimanı ile İstanbul Yeni havalimanı arasında gidip gelecek.

Yaklaşık 44 ton ağırlığındaki uçak çekme aparatlarından çok hassas aletlere kadar, 10 bin parçadan fazla malzemenin oluşturduğu bu yük 5 bin tır hacminde malzemeye eş değer olacak. Bu yükü taşıyacak tırların 45 saatte kat edeceği mesafe ise 400 bin kilometre olarak hesaplanırken, tırlar dünyanın çevresini 10 kez dönmeye eş değer bir yol kat edecek. Bu büyük operasyonda bin 800’den fazla çalışan görev alacak.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü 24 saat boyunca ulaşıma kapatılacak

Taşınmanın başarılı bir şekilde gerçekleşmesi ve İstanbul sakinlerini minimum seviyede etkilemesi için taşıma güzergahında bazı tedbirler alındı.

Alınan tedbirler şöyle sıralandı: “Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na gidiş istikameti, 5 Nisan saat 22.00’den itibaren 6 Nisan saat 10.00’a kadar, 12 saat boyunca kapalı kalacak. Trafik Yeşilyurt havuzlu kavşaktan başlayarak, Atatürk Havalimanı Caddesi, Mahmutbey Yeşilköy Bağlantı yolu (Basın Ekspres Caddesi), O-7 Kuzey Çevre Otoyolu (İCA İşletmesi), O-6 Kuzey Marmara Otoyolu’ndan İstanbul Havalimanı girişine kadar kapatılacak. 6 Nisan saat 10.00’dan saat 23.59’a kadar 14 saat boyunca, Yeşilyurt havuzlu kavşağından başlayarak, Atatürk Havalimanı yönünde, Atatürk Havalimanı Caddesi, Mahmutbey-Yeşilköy bağlantı yolu (Basın Ekspres Caddesi) Mahmutbey Kavşağı’na (Mall Of İstanbul Mevkisi) kadar, İstanbul Havalimanı’ndan Atatürk Havalimanı’na dönüş istikametinde kapatılacak.

6 Nisan saat 01.00’den itibaren aynı gün saat 10.00’a kadarki 9 saatlik süreçte, İstanbul Havalimanı’ndan başlayarak, O-6 Kuzey Marmara Otoyolu (Avrupa Otoyolu Yatırım ve İşletme AŞ), O-7 Kuzey Çevre Otoyolu, Mahmutbey-Yeşilköy bağlantı yolu (Basın Ekspres Caddesi) Yeşilyurt Havuzlu Kavşağa kadar kapatılacak. 5 Nisan saat 22.00’den başlayarak, O-7 Kuzey Çevre Otoyolu’nun Mahmutbey Kavşağı ile Reşadiye Kavşağı arasında kalan kesimi 24 saat boyunca kapatılacak. Yavuz Sultan Selim Köprüsünü kullanmak zorunda kalan tüm araç sınıflarının yolun trafiğe kapatıldığı 24 saat boyunca Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçişine izin verilecek.”

“IST” kodunu İstanbul Havalimanı alacak

İlk etap açılışı sonrası bayrak taşıyıcının tarifeli ek seferler gerçekleştirdiği İstanbul Havalimanı “ISL” kodu ile temsil ediliyordu. Büyük taşınma sonrası “IATA” kodlarının değişimi gerçekleşecek ve 6 Nisan günü saat 03.00 itibarıyla Atatürk Havalimanı’nın “IST” kodu İstanbul Havalimanı’na verilecek. Kargo ve VIP yolcu uçuşlarının gerçekleşeceği Atatürk Havalimanı ise “ISL” kodunu alacak.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
12
Koptum
Thug Life Thug Life
21
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
18
Eh İşte
Süpper Süpper
15
Süpper
Minnoş Minnoş
6
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
3
Yok Ya

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: