Arkeologlar Mısır’da 4.000 Yıllık Mezar keşfetti!


67
33 Paylaşım, 67 Beğeni


Arkeologlar Mısır’da 4.000 Yıllık ve Yeni Boyanmış Gibi Görünen Bir Mezar Keşfetti Arkeologlar Mısır’daki 4.000 Yıllık Mezarı Ortaya Çıkardı

Eski Mısırlıların mimari ve sanatsal özellikleri, yalnızca sanatsal değil aynı zamanda günümüze kadar korunmalarında herkesi şaşırtıyor. Son zamanlarda, Mısır Tarihi Eserler Bakanlığı, Khaled al-Enani, yazıtlar ve renkli kabartmalarla süslenmiş, iyi korunmuş yeni bir mezar bulunduğunu açıkladı. Bu Arkeolojik keşif 4.000 yıldan daha eskilere dayanıyor. Ve en önemlisi yapılan eserlerdeki kabartmaların canlı boyaları neredeyse boyandıkları gün kadar yeni görünüyor.

Karmaşık mezarın, Beşinci Hanedanlığı’ndan, Khuwy adında bir yetkiliye ait olduğu söyleniyor. M.Ö. Beşinci Hanedanlığı’ndan bir asilzade oduğu belirtildi. M.Ö. Bakan El Enani, tarihi eserleri incelemek için 52 yabancı görevliyi ve ünlü Mısırlı Yosra’yı çağırdı.

4.000 Yıllık Bir Mezar

Kahire’nin güneyinde bulunan Saqqara’daki büyük nekropolde Khuwy’nin mezarı bulundu. Yapının tasarımı, kazı ekibinin başında bulunan Muhammed Mücahid’in açıklamasına göre kendine özgü bir L şeklinde yapılmış ve bir ön odaya giden küçük bir koridor içeriyor. Buldukları bir başka benzersiz özellik ise tipik olarak sadece piramitlerde bulunan bir giriş tüneli. Bir başka oda ise, büyük bir oda içi çok renkli kabartmalardan oluşuyor.

Arkeologları şaşırtan eşsiz yapısal özellikleri ile birlikte İyi korunmuş tonlar, heyecanlandıran diğer bir konu ise Khuwy’nin piramidi yakınında bulunan dönemin firavunu olan Djedkare Isesi aynı özellikte ve renk tonlarından oluşması. İkisinin ilişkili olduğu, bir başka ipucu ise firavunun Devlet idaresi ve cenaze töreni biçimi gibi aynı olarak tasarlanmış olması.

Khuwy’nin Mumyası

Mezarların yanında, arkeologlar Khuwy’nin mumyasını, birkaç parçaya bölünmüş vücut organlarını korumak için kullanılan kaplar ve kanopik kavanozlarını da buldular. Bu son keşifle araştırmacılar, Djedkare Isesi’nin 40 yıllık hükümdarlığı hakkında daha iyi bir fikir edinmeyi umuyorlar.

Mumyalanmış Böcekler!

Bu mezar, Tarihi Eserler Bakanlığı tarafından yapılan arkeolojik açıklamanın en yenisidir. 2018’de, Saqqara’da “son derece iyi korunmuş” bazı çizimler ortaya çıkardılar ve nadir mumyalanmış bokböceği böceklerinden oluşan bir koleksiyon bulunan bir toplu kedi mezarlığı keşfettiler. Ülke, bu keşiflerin 2011 politik ayaklanmasından tam olarak iyileşemeyen turizm ekonomisini canlandırma çabalarında yardımcı olacağını umuyor.


Bakanlık, Mezarın Twitter’da Bir Videosunu Paylaştı


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
3
Koptum
Thug Life Thug Life
12
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
9
Eh İşte
Süpper Süpper
6
Süpper
Minnoş Minnoş
27
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
24
Yok Ya

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuzbey
Bu dünya aslında bir gurbet, Ezelden ariyiz biz bilmeden Sonu gelecek elbette ayrılığın Göçüp gidersek biter belki bu gurbet
Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: