Arılar Matematik konusunda Dahi!


45
22 Paylaşım, 45 Beğeni

… Bin bir çiçeğin özünün, bin bir rahikanın bir araya gelmesiyle oluşan mucizevi gıda. Nasıl yapıldığı hala meçhul olan lezzet. İnsanoğlunun vazgeçemediği damak tadı. Ve bu muhteşem gıdanın yapıcıları arılar. Bu mucizenin mucitleri. Sevki ilahiyle durmadan düşünmeden çalışan ve bu inanılmaz lezzeti insanoğluna sunan yaratıklar. Konumuz bunlar. Yani arılar. Gelin bu arılara biraz daha yakından bakalım. Bakalım ve nasıl canlılarmış öğrenelim.

Balarıları böcekler arasında en akıllı olanlarıdır. En bol nektarlı çiçeklere giden yolu bulur ve hemcinsleriyle en karmaşık bir şekilde hiç yanılmadan iletişim kurabilirler. Dahası bu inanılmaz canlılar matematik mantığına bile sahipler. Hem kümeler arasındaki farklılıkları algılayabiliyorlar hem de sıfır sayısını boş küme olarak kavrayabiliyorlar. Bu yetenek insanoğlunda dört yaşından itibaren gelişiyor. Peki, bu sevimli canlılar, bu bal denen lezzetin mucitleri hesap yapabilir mi? Yani bildiğimiz matematik hesabı… Örneğin 2+1 veya 4-2 gibi problemleri çözebilirler mi?

Arılar Matematik Bilirse!

Toplama ve çıkarma gibi aritmetik işlemler iki bilgi işlem düzlemi gerektirir. Bu hesaplamaları yapmak için küme kavramına sahip olmak gerekiyor ve bu da arılarda var. Ayrıca hem matematiğin kurallarını akılda tutmak hem de kısa vadeli bellek yardımıyla her matematik işlemindeki sayıları hatırlamak gerekli. Bu tür yetenekler bugüne dek şempanze, orangutan, Rhesus maymunu, karga, gri papağan ve güvercinlerde görülmüştü.

Domaniç Karaköy Yayla Balı

Arılardaki durumu görmek isteyen araştırmacılar, ilk önce arılara belli renkleri belli işlemlerle eşitlemeyi öğrettiler. Bir odanın girişinde çok sayıda sarı kareler gördüklerinde bu kümeden bir elementi çıkarmak zorundaydılar. Kareler mavi olduklarında ise görevleri bir kare eklemekti. Objelerin sayıları bir ila dört arasında değişiyordu. Balarıları içeri girdikten sonra iki çıkışlı bir odaya ulaşıyorlardı. Bunlardan birinde doğru diğerinde yanlış cevap bulunuyordu. Arı doğru cevaba doğru uçtuğunda ödül olarak şekerli su alıyordu.

Bu gönderiyi Instagram'da gör

Doğal polen #polen

Senin Bakkal (@seninbakkal)'in paylaştığı bir gönderi ()

Toplama ve Çıkartma işlemi yapabiliyorlar!

 Yüz uçuştan sonra önemli teste geçildi. Arıların karşısına bu sefer üç çıkış seçeneği verildi. Arıların yüzde 60 ila 70’inin doğru sonuca doğru uçtukları görüldü. Bu sonuçtan yola çıkan araştırmacılar balarılarının hesap yapabildiklerini iddia ettiler. Bilim adamlarının iddiasına göre arılar kurallara göre basit toplama ve çıkarma işlemi yapabildikleri gibi bunları yeni kümelere ve yeni biçimlere de aktarabiliyorlardı.

Bal gibi mucizevi bir lezzeti yapan bu minik canlıların bu kadar basit matematik hesaplarını yapmaması zaten düşünülemezdi. Onlar bizim bilmediğimiz çok daha fazla bilgiye sahipler. Biz insanoğlu ve kızı bu küçük canlıları boyutlarıyla değerlendiriyoruz ve balı bu küçük canlıların yaptığını hep unutuyoruz. Oysa Bal yapmak iki ile ikinin toplamından çok daha zor.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
3
Koptum
Thug Life Thug Life
12
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
9
Eh İşte
Süpper Süpper
6
Süpper
Minnoş Minnoş
27
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
24
Yok Ya

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuzbey
Bu dünya aslında bir gurbet, Ezelden ariyiz biz bilmeden Sonu gelecek elbette ayrılığın Göçüp gidersek biter belki bu gurbet
Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: