Ağız yaraları nedir (aft)? Belirtileri ve tedavisi…


66
39 Paylaşım, 66 Beğeni

?Ağız ve diş sağlığı alanında en sık karşılaşılan problemlerinden bir tanesi ağızda oluşan yara ve beyaz noktalardır. (aftlar). Konuşma, yutkunma ve yemek yerken ki hareketler esnasında ağrı ve zorluğa neden olan ağız yaraları, yaşamı olumsuz yönde etkiler. Ağız içi yaralar bazen birkaç gün içerisinde kendiliğinden iyileşen küçük yuvarlak şeklinde olabilir. Bazı durumlarda iltihaplanarak adı verilen ağrılı yaralara dönüşebilir. Tedavilerinde genellikle doğal yöntemler, gargaralar ve bazı durumlarda da antibiyotiklerden yararlanılabilir. Ağız yaralarının tedavisinde öncelikle yaraların oluşum sebebinin iyi araştırılması gerekir.

Ağız yaraları

Ağız yarası sorunu eğer sürekli olarak yenileniyor ise önemli hastalıkların belirtisi yada başlangıcı olarak ortaya çıkıyor olabileceği ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle ağız içinde yara ve aft problemi ile karşılaşanlar mutlaka diş hekimi kontrolünden geçmeli. Doktorunu gözükmelidir. Eğer bu durum tedavilere rağmen düzenli olarak tekrar ediyorsa vücutta olası farklı hastalıklara yönelik gerekli araştırmalar, tahliller yapılmalıdır.

Ağız yaraları Pfiffner Pascal / wikimedia

Bu nedenle ağız içinde yara ve aft problemi olan bireyler mutlaka diş hekimi kontrolünden geçmeli, eğer bu durum tedavilere rağmen düzenli olarak tekrar ediyorsa vücutta olası farklı hastalıklara yönelik gerekli araştırmalar yapılmalıdır.

Ağız yaralarının oluşmasında ki sebepler

Duygusal stres

Ağzın iç kısmına hafif yaralanma, örneğin yemek yerken kesik, yanık veya ısırık, dişçilik, sert fırçalama veya uygun olmayan protezler

Ailesel eğilim

Sodyum lauril sülfat – bazı diş macunları ve gargaralarda aktif bir bileşen; Bu bileşiğin bir tetikleyici olarak kanıtlanmadığı, ancak ülserlerin iyileşmesi için gereken süreyi uzattığı bilinmektedir

Kahve, çikolata, yumurta ve peynir gibi belirli yiyecek ve içeceklerin yanı sıra asitli ve baharatlı yiyecekler

Kansızlığa neden olabilecek çinko, B-12, folat ve demir gibi bazı vitamin ve / veya mineral eksikliği

Oral bakterilere alerjik reaksiyon

Sigarayı bırakmanın yanı sıra tütün ürünlerinin kullanımı

Gebeliğe bağlı hormonal değişiklikler

Bazı kronik durumlar nedeniyle zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olmak (İmmün yetmezlik)

Stres, ağız ülserlerinin yaygın bir nedenidir. Stres direkt olarak ağız ülserlerine neden olmamakla birlikte, onları geliştirme şansını arttırır ve iyileşme sürecini etkileyebilir. Ağız ülserleri ayrıca, etkilenen kişinin ne ve ne yiyip içebileceğini etkileyerek strese neden olabilir.

Ağız yarasına ne iyi gelir ve tedavisi nasıl yapılır?

Ağız yaraları nedir ? Ağız yarasına ne iyi gelir ve tedavisi nasıl yapılır?

  • Ada çayı: Enfeksiyonların iyileştirilmesi üzerinde olumlu etkileri olan ada çayı, ağız yaralarının doğal tedavisi için de tercih edilen yöntemlerdendir. Doğal ada çayının kaynatılması ile hazırlanan bitki çayı ağzı yakmaması için ılık olacak şekilde bir miktar soğutulur. İçerisine şeker veya tatlandırıcı eklenmeden içilir. İçim esnasında ağızda bir süre bekletilmesi etkisini artıracaktır.
  • Tuzlu su: Yaklaşık bir çay bardağı suyun içerisine 1 tatlı kaşığı tuz karıştırılarak bu su ile gargara yapmak, hem ağız içinin dezenfekte edilmesine, hem de yaraların daha hızlı bir şekilde iyileşmesine katkı sağlar. Bu işlem esnasında tuz nedeniyle bir miktar sızlama olması normaldir.
  • Karbonat: Antibakteriyel özelliği ve yaralar üzerindeki iyileştirici etkisi nedeniyle karbonat, ağız yaralarının iyileştirilmesi için sıklıkla tercih edilen evde bakım yöntemlerinden bir tanesidir. 1 çay kaşığı kadar karbonatı az miktarda su ile karıştırarak hazırladığınız bu su ile gargara yapabilirsiniz. Yaranın dudağa yakın bölgelerde yer alması durumunda ile suyu bir bez yardımıyla yaralı bölgenin üzerine sürebilirsiniz.

Doğal yöntemlerin dışında ağız yaralarının iyileştirilmesinde en sık tercih edilen ve oldukça etkili olan bir diğer yöntem ise antibakteriyel ve antienflamatuar etkili gargaralardır. Eczanelerde kolaylıkla bulunabilen bu gargaralar; yaraların neden olduğu ağrının hafifletilmesini sağlar, ağız içini temizler ve antibiyotik içerikli gargaralar aynı zamanda enfeksiyon ile mücadele edilmesine de yardımcı olur. Bu nedenle doktorunuz tarafından önerildiği takdirde gargara kullanımı oldukça önemlidir.

Yukarıda belirtilen doğal yöntemler ağız bakımında sıklıkla tercih edilen evde bakım yöntemleri olup bunların uygulanıp uygulanamayacağı veya hangilerinin tercih edilebileceği konusuna mutlaka diş hekimi karar vermelidir.

kaynak:https://www.medicalpark.com.tr/agiz-yarasi/hg-2054 ve https://ada.com/conditions/aphthous-ulcers/


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
12
Koptum
Thug Life Thug Life
21
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
18
Eh İşte
Süpper Süpper
15
Süpper
Minnoş Minnoş
6
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
3
Yok Ya

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: