Adnan Menderes uçak kazasından nasıl kurtuldu? Mucize kurtuluştan idama Menderes.


96
55 Paylaşım, 96 Beğeni

Halkın Sevgilisiydi Menderes

1950 yılındaki seçimler Türk demokrasi tarihinde ayrı bir yere sahiptir. O yıl ilk defa çok partili seçim yapıldı, Demokrat Parti başkanı Adnan Menderes ezici üstünlükle başbakan seçildi. Bu seçimin ayrı bir yeri vardı. İlk defa halkın içinden gelen biri halkın değerlerini savunarak iktidara yürümüştü.

Ya da halk öyle zannetmişti. Zira Menderes verdiği sözü tutmuş, yılardır ezana hasret kalan Anadolu insanı minarelerden gürül gürül okunan ezanla umudunu tazelemişti.

Ama unutulan bir şey vardı. Menderes’e ülke yönetimi teslim edenler aba altından sopa göstermeyi hep sürdürdüler. Menderes 1960 darbesine kadar üst üste üç seçim kazanarak rekor kırdı ve 10 yıl başbakanlık yaptı.  İktidar oldu olmasına ama asla muktedir olamadı. 

Bir Garip Kaza!

Yıl 1959. Menderes hükümeti uzun yıllar iktidardaydı. Metal yorgunluk artık iyice hissediliyor, halk desteği gittikçe azalıyordu. Bir dahaki seçimler bıçaksırtındaydı artık. Yıllardır verilen sözler tutulamamış, yapılan mücadele halka yeterince anlatılamamıştı. Menderes için kritik bir toplantı vardı. Kıbrıs Konferansı için Bakanlar heyeti ile İngiltere’ye gidiyordu.

Menderes’in olduğu kadar ülke için de bu konferans çok önemliydi. Belki de tamam mı devam mı denecekti. Her şey hazırdı ve uçakta Bakanlar Heyeti, Menderes bekleniyordu. Gecikmeli de olsa Menderes geldi ve THY’ye ait Vickers Viscount 794 model uçak sessizce kalkışa geçti. Gatwick havaalanına 5 km kala Surrey bölgesindeki Newdigate köyünden geçilirken yoğun sis harekete geçti. Görüş mesafesi neredeyse sıfırdı. Ormana mecburi iniş yapmaktan başka seçenek kalmamıştı. Haber son dakika olarak ajanslara sunuldu. Herkes nefesini tutmuş, okumasını bilenler Menderes için dua okumaya başlamıştı.

Beri tarafta ormana zorunlu iniş yapan uçak, aydınlatma yetersiz olduğundan şiddetle ağaçlara çarpmış ve zorlukla durabilmişti.

Derken;

Uçağın kapısı gıcırtıyla açıldı. Başta Menderes ve arkada altı kişi hafif yaralarla birbirine tutunarak dışarı çıktılar. Birkaç dakika geçmeden uçak infilak etti ve iki bakan ve bürokrat ve gazetecilerden oluşan on dört kişi hayatını kaybetti.

Menderes ve ekibindekiler köye sığındı. Sonra vakit kaybetmeden Londra’ya hareket edildi. Bazı mahfillere bu kaza iyiden iyiye gözden düşmüş olan Menderes’e hayat öpücüğü oldu. Çevresinde muazzam bir sevgi seli oluştu. Yazıktır ki kimse ölenlerle ilgilenmedi. Herkes bir mucize edasıyla Menderes’e kutsallık izafe etti. Kantarın topuzu kaçtı ve kul Menderes bir anda Tanrı’nın elçisi, insanüstü, mistik bir varlık olduğu teraneleri dolaşmaya başladı.

Muhteşem Karşılama!

Peki Londra dönüşü havaalanında Menderes’i kim karşıladı dersiniz? Korkulu rüyası, ezeli muhalifi ismet İnönü. Öyle ki dakikalarca kucaklaştılar ve İnönü hararetle geçmiş olsun dileklerini iletti.

Haber, 18 Şubat 1959 tarihli İngiliz Daily Mail gazetesinde “Menderes Mucizesi” şeklinde yer aldı. Bu olaydan iki buçuk yıl sonra Menderes idam edildi. İmkan olsa da kendisine şimdi sorulsa o kazada ölmüş olmayı mı, yoksa kurtulmayı mı tercih ederdi?


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Admin

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: