90’lara Damga Vuran Diziler! Yıldızların eski halleri sizi çok şaşırtacak!


95
55 Paylaşım, 95 Beğeni

1-

Bir babanın üç evladı ile verdiği yaşam mücadelesini anlatan 1993 yapımı olan dizi, yayınlandığı günlerde herkes tarafından büyük bir ilgi ve sevgi gördü. “Bana bir masal anlat baba. İçinde tüm oyunlarım, kurtla kuzu, şekerle bal olsun…” diyen Oya Küçümen’in seslendirdiği jenerik şarkısı aradan yıllar geçmesine rağmen hala dinlenmekte. Dizinin çekildiği mekan olan Çengelköy ve Çınaraltı kahvesi de en az dizi kadar ilgi gördü. Şevket Altuğ’un hayat verdiği Fiko karakteri ile biz bir babanın evlatları için yaptığı fedakârlıkları gördük. Sümer Tilmaç’ın hayat verdiği Nihat ve Fiko’nun  kadim dostluklarını hiç bir şeyin bozamayacağını anladık. Kardeş sevgisinin kutsallığını öğrendik… Aşkları, arkadaşlıkları, dostlukları, komşulukları ile bizi ekrana bağladı. Bazen ağladık bazen güldük…. Zihnimizde güzel izler bırakan bu dizi ekibine selamlar olsun…

2 – İkici Bahar:

Ali Haydar Usta ve Hanım’ın ikinci baharlarında yaşadıkları güzel aşkı anlatan 1998 yapımı olan dizi yayın gününde insanları ekrana adeta kilitledi desek abartmış olmayız. Şener Şen’in hayat verdiği karakter Ali Haydar Usta, çocukları ile birlikte kendi halinde yaşayan bir kebapçı. Türkan Şoray’ın canlandırdığı Hanım karakteri de iki evladı ile yaşam mücadelesi veren güçlü bir kadın. Ve bu ikilinin yollarının kesiştiği Samatya da ki İkinci Bahar Lokantası… Birbirlerinin hayatlarına bu lokantada dokunmaya başlayan Ali Haydar Ve Hanım’ın serüvenlerini izledik. Aşkın yaşı ve zamanının olmayacağını anladık. İnce Saz grubunun kişilikli müzikleri bugün hala bir yerde duyunca diziyi akla getirmekte. Samimiyetin, sıcaklığın yaşandığı güzel dizi akşamlarımıza renk kattı. Herkes kendinden bir şeyler buldu. Ne güzel bir diziydin sen İkinci Bahar…

3 -Ferhunde Hanımlar:

1993 yılında Ankara da çekilen bir günlük dizi formatında hayatımıza girdi. Kalabalık bir ailenin her gün yaşadığı hayattan olayları bize güzel bir şekilde anlattı. Panik ve sürekli bir telaş içinde olan Ferhunde Hanım bir kadının aileyi bir arada tutmayı başaran büyük bir çınar olduğunu bize hatırlattı. Zorluklar karşısında kenetlenen ailenin bir arada olunca daha güçlü olduğunun önemini gördük. Başarısı ve usta oyuncu kadrosu ile uzun yıllar ekranda kalmayı başardı.

4- :

1994 yapımı bir dizi. İlk absürt komedi örneğini gördüğümüz bir dizi olarak da anılmaktadır. Ercan Yazgan’ın canlandırdığı Memnun Kaygısız, 3 karısı ve 36 çocuğu ile geçim sıkıntısı çekerken aklına asker arkadaşı İsmail’in yanına gitmek gelir. Hikâyemiz de tam o anda başlar. Yeni evli olan İsmail ve Zeynep çifti karşılarında bu kalabalık aileyi görünce ne yapacağını bilemez. Artık bir evde 42 kişi yaşamak zorunda kalmışlardır. Memnun Kaygısız ve ailesi, taşındıkları İsmail’in yanında yaşadıkları absürt olayları anlatan bir dizi olarak ekranlara geldi. Birçok mizahi karakterle tanıştığımız bu dizi hala akıllarda kalmayı başarmıştır.

5- Ruhsar:

Ruhuna sağlık Ruhsarcığım ölmemiş el alem utansın o beni terk etmemiş… Diye başlayan şarkısı herkesin diline dolanmıştı o yıllarda.  1998 yapımı absürt komedi diyebileceğimiz dizilerimizden. Cem Davran ve Hande Ataizi’nin başrollerini paylaştıkları dizi, ölen bir eşin tekrar ruhlar âleminden gelerek eşinin peşine düşmesini anlatmakta. Ruhsar, kocasını çok seven kıskanan bir kadın, öldükten sonra eşine hala aynı duygularla seven ve kıskanmaya devam eden bir ruh haline dönüşür ve tekrar geri gelerek yine aynı duygularla kocasını kıskanmaya devam eder. Kocası ve kocasının ailesi ile yaşadıkları komik anlarla akşamlarımıza epey bir konuk oldular.

6- :

1997 yapımı bir dizidir. Kendi çıkarlarını düşünen, kıskanç, zengin bir hayat yaşamak isteyen ve bunun için her türlü entrikayı yapmaktan çekinmeyen melek yüzlü bir şeytan olan Yasemin’in hikâyesini anlattı bize.  Sanem Çelik, hayat verdiği karakteri öyle iyi canlandırdı ki insanlar bunun bir dizi olduğunu unutup gerçek hayatta da kendisinden nefret ettiler. Aslında kötü karaktere can veren tüm oyuncuların mutat kaderidir bu.

7- Ayrılsak da Beraberiz:

1999 yapımı sitcom bir dizi olarak ekranlara geldi. Berna ve Teoman şiddetli geçimsizlik sonucu boşanmaya karar veren ama boşansalar da aynı evi paylaşmaya devam eden modern ve genç bir çifttir. Bu sevimli çiftin aileleri de sürekli birbiri ile didişir. Çittin renkli arkadaşları, apartmanda oturan diğer komşular da çifti bir an olsun yalnız bırakmazlar. Aynı evin içinde geçen komik olayların geçtiği bir dizi olarak akıllarda kalmayı başarmıştır.

8- Çiçek Taksi:

1995 yılında ekranlara gelmiş ve uzun yıllar devam etmiş bir dizidir. Hatta günümüzde değişik varyasyonları ile zaman zaman ekranlara yeniden gelmiştir. Bir taksi durağında çalışan insanların hayatını anlatan bu dizi de çalışma arkadaşlarının sıkı dostluklarını ve aileleriyle olan yaşam mücadelelerini ve taksi şoförlüğü mesleğinin zaman zaman zorluklarını izledik.

9- Çılgın Bediş:

1996 yapımı bir gençlik dizisi. Yonca Evcimik’in hayat verdiği Bediş karakteri enerjik sevgi dolu bir kızdır. Kendi gibi arkadaşlara sahip olan Bediş’in okul hayatında yaptığı muziplikler, dedesi ile yaşadığı komik anlar, gençler ve çocuklar arasında o dönem büyük bir ses getirmiştir. Çılgın Bediş 1976 yılında karikatürist Özden Öğrük’ün gırgır dergisinde çizdiği bir karakterden televizyon dünyasına aktarılmıştır. Jenerik müziği karaktere hayat veren Yonca Evcimik tarafından seslendirilmiş ve oldukça beğenilmiştir.

10- Deli Yürek:

1998 yılında hayatımıza giren dizi ile tanıştık Yusuf Miroğlu ile. Kenan İmirzalıoğlu’nun canlandırdığı karakter o dönem genç delikanlıların idolü olmuştu.  Onun gibi giyinmek, onun gibi konuşmak gençler arasında oldukça popülerdi. İyi ile kötünün mücadelesinin anlatıldığı dizi, daha sonra beyaz perdeye aktarıldı. Film de dizi gibi çok beğenilerek güzel bir başarı elde etti.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
9
Koptum
Thug Life Thug Life
18
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
15
Eh İşte
Süpper Süpper
12
Süpper
Minnoş Minnoş
3
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
30
Yok Ya

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: