40 yıl sonra gelen Tanzim!


40
1 Yorum, 28 Paylaşım, 40 Beğeni

Bugünlerde nereye giderseniz gidin herkesin dilinde tek bir konu: Tanzim Satış. Otobüs durağında, otobüste, kahvehanede, kıraathanede, cami bahçelerinde, millet bahçelerinde her nerede olursa olsun konu tek. Konu tek olunca da herkes her şeyi bilmeye başlıyor. Durum bu olunca da olay iyice karmaşıklaşıyor, içinden çıkılmaz bir hale geliyor. Oysa böyle puslu havalarda önümüzü görmek için bir kılavuza ihtiyaç duyuyoruz. Ama gelin görün ki herkes bilgin olduğundan kılavuza gerek duymuyor. Hal böyle olunca da kafalar iyice karışıyor.

Konumuz Tanzim satış meselesi!

Seçilmişi, atanmışı, öğrencisi, öğretmeni, memuru, işçisi, yaşlısı, genci, bebeği, delikanlısı, çiftçisi, tüccarı velhasıl konu tanzim satış olunca uzman çok. Herkesin uzman olduğu bir yerde de gerçekler bir köşeye siniyor ve sıranın kendilerine gelmesini bekliyor. Belki bir aklıselim bulur da doğruları tüm insanlığa anlatır umuduyla. Umut işte. Tanzim olayı gibi yani. Umut. Umutsuz olmayacağı için umudu besliyor büyütüyor sonra derin bir kederle olmadı yahu diyoruz. Umut bu. Olmamak için var aslında. Konumuza dönelim efendim.

Tanzim satış nedir, ne değildir, nerden çıkmıştır, yenilir mi, içilirmi, tarihi nedir, geleceği nasıldır?

Tanzim… Sözlüğe falan bakmaya gerek yok. Az biraz yaşı büyüklere sorarsanız tanzimin ne olduğunu, düzene sokmak, sıraya koymak demek olduğunu hemen söyler size. Söylerken de şaşırır bunu nasıl bilmiyorsunuz diye bir acayip bakar size. Siz cahilliğime verin deyin ve geçin.

Evet, Tanzim düzene, sıraya koymak demek. Belli bir disiplin içinde yerleştirmek demek. Tanzim satış ise düzenli satış anlamına gelir ki, bu çok önemli bir mevzudur. Hele günümüzde cep yakan enflasyon canavarı yeniden hortladığı için çok daha önemli hale gelmiştir. Hal böyle olunca da karışık aklımızın aydınlanmasına ihtiyaç hâsıl olmuştur. Efendim tanzim satış kabaca üreticiden tüketiciye, aracıları ortadan kaldırarak fiyatların artmasına müsaade edilmeden ürün sunmak demektir. Ülkemiz bunu genellikle yerel belediyeler marifetiyle gerçekleştirir. Belediyeler de halk için var olan büyük adamlar vatandaşları düşündüğü için üreticiye giderek, bana ver ürettiklerini al sana para, der ve tüccarın alacağı ürünleri alır kamyonlara, kasalara doldurur ve belediyenin gösterdiği yere getirir ve dizer masalara, tezgâhlara gel vatandaş gel, üreticiden tüketiciye ucuza ürün diyerek satar.

70’lerde İzmir’de başlamış!

İlk 70’lerde İzmir’de uygulanmaya başlanmış Tanzim satış olayı zamanla tüm Türkiye geneline yayılmış ve belediyeler belli yerlerde tezgâh kurarak halka ucuza ürün satmıştır. Yani aslında ilk değil Tanzim satış denilen bu uygulama.

Peki, efendim iyi midir bu durum? Evet iyidir. Ürün üreticiden alınır, aracılar devre dışı bırakılır böylece ürünün fiyatının astronomik yükselmesinin önüne geçilir ve belediyeler vatandaşlara ucuza kaliteli ve taze ürün satar. Yani alan memnun satan memnun. Peki diyeceksiniz ki nereden çıktı bu durum? Aslına bakacak olursanız bir yerden çıkmadı. Zaten vardı. Ya şaşırdınız değil mi? Vardı tabi. Şöyle dedelerinizin, ninelerinizin hadi biraz daha günümüze gelelim babalarınızın dizinin dibine oturun sorun tanzim satış ne diye onlar size anlatır. Çünkü onlar bilir. Öyle tabii, geçmişte uygulandı bu tanzim satış denilen uygulama. Belediyeler halka ucuza ürün satmak için belli yerlerde bu ürünleri sattılar. Bir süre sonra bu uygulama ne yazık ki büyük mağazalar ve AVM’ler tarafından ezilip geçildi, yok edildi ama işte, alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste. Geri döndü tanzim satış. Döndü ve iyi oldu. Keşke her yerde olsa da vatandaş ucuza taze ürün alsa. AVM’den çıkmayan yeni nesilde az biraz mantıklı uygulama görse.


Diğer ilginç içeriklerimiz için tıklayınız: https://onoppi.com


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
12
Koptum
Thug Life Thug Life
21
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
18
Eh İşte
Süpper Süpper
16
Süpper
Minnoş Minnoş
6
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
3
Yok Ya

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: