3 kıtayı dolaşan Türkmen sinemacı Hollywood kapılarını zorluyor!


86
44 Paylaşım, 86 Beğeni

Sinema ve televizyon dünyasına Türkiye’de aldığı eğitimle merhaba diyen Türkmenistan doğumlu görüntü yönetmeni Serdar Muhammedov, Hollywood’un kapılarını zorluyor.

Geçtiğimiz günlerde ilk bölümünün çekimleri tamamlanan “The Sortie” adlı aksiyon dizisiyle Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk profesyonel sinema tecrübesini yaşayan genç sinemacı, Türkmenistan’dan başlayan ve Türkiye üzerinden, Almanya ve ABD’ye uzanan serüvenini anlattı.

İlk olarak 2002 yılında Türkiye’ye gelen Muhammedov, Marmara Üniversitesi İletşim Fakültesinde okurken çalışma hayatına atıldı. İstanbul’da bulunduğu dönemde öğrencilik hayatının zorluklarına değinen Muhammedov, yılmadan sabırla çalıştığını ve bugünlere geldiğini belirtiyor. Okul yıllarında maddi zorluklar çektiğini ve yabancı olduğu için iş bulmakta güçlük çektiğini belirten genç sinemacı, “İlk başlarda Türkçem biraz kötüydü ancak sonra kendimi geliştirdim. Birçok dizide, reklam filminde ve prodüksiyonda çalıştım. Bazen bize para bile vermezlerdi ya da çok az verirlerdi. Ancak İstanbul’da sektörde edindiğim tecrübe beni bu günlere getirdi.” diye konuştu.

Türkiye’de çekilmiş gelmiş geçmiş en iyi filmlerden kabul edilen Şener Şen ve Uğur Yücel’in başrollerini paylaştığı Muhsin Bey’in görüntü yönetmeni Aytekin Çakmakçı’nın bir dönem asistanlığını yaptığını ve kendisinden çok şey öğrendiğini belirten Muhammedov, “Sektörün aksine Aytekin ağabey çok kibar bir insandı. Sanatının inceliklerini başkalarıyla paylaşır ve bize tecrübelerini anlatırdı. Ömer Faruk Sorak da tıpkı benim gibi Aytekin ağabey’in asistanıydı ve Türkiye’nin en aranılan yönetmenlerinden biri oldu. Ben bu işi biraz daha ileri taşıyıp ABD’ye geldim. Sinema sektörünün zirvesi Hollywood’dur. Ben de burada başarılı olmak istiyorum” dedi.

Aytekin Çakmakçı’nın Muhsin Bey filmiyle “En İyi Görüntü Yönetmeni Altın Portakalı” ödülünü aldığının hatırlatılması üzerine konuşan Muhammedov, “Neden olmasın, ben de kendimi ABD’de geliştirip Hollywood’da başarılı olmak istiyorum. Belki bir gün çektiğim bir filmle Oskar ödülü kazanırım. Türkmenistan’dan ya da Türkiye’den bu ödülü kazanan henüz olmadı. Bu alanda ilk olmayı çok isterim.” dedi.

Türkiye’den Amerika’ya

Türkiye’de yeterli tecrübe kazandıktan sonra ülkesi Türkmenistan’a giden ve orada büyük prodüksiyonlara imza atan Serdar Muhammedov, TRT, Anadolu Ajansı kurumlarında çalışmış. Türkiye ve Almanya’da sayısız projeye imza atan Muhammedov, Asya Jiu-Jitsu Şampiyonası 2016 gibi canlı yayınlar, Zweite Haut, The Sortie Revenge Plan ve Kayıp Eczacılar gibi dizi-sinema filmlerinin yanı sıra Türkmenistan Cumhurbaşkanlığı bünyesinde önemli birçok prodüksiyona da katkıda bulunmuş.

Serdar Muhammedov şu anda New York merkezli Synergy Motion yapım şirketi bünyesinde “The Sortie” isimli aksiyon filmiyle ilgili çalışmalarını devam ettiriyor. Netflix, Amazon Prime, Apple TV ve Walt Disney’in yeni online platformlarından biriyle anlaşmak istediklerini belirten Muhammedov ekliyor, “Türkmenistan’dan Türkiye’ye, daha sonra Avrupa’dan ABD’ye uzun bir yolculuk sonrası dünyanın en zorlu sinema endüstrisine adın attım. Bu serüvenimde sinema teknolojilerinin ucuzlaması ve Netflix gibi yeni platformlar gençlerin önünü açtı. Ben de ekibimle birlikte elimden gelenin en iyisini yapıp kalıcı olmak istiyorum.” 


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
28
Koptum
Thug Life Thug Life
6
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
3
Eh İşte
Süpper Süpper
30
Süpper
Minnoş Minnoş
22
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
18
Yok Ya

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuzbey
Bu dünya aslında bir gurbet, Ezelden ariyiz biz bilmeden Sonu gelecek elbette ayrılığın Göçüp gidersek biter belki bu gurbet
Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: