2019 Güneş Gözlüğü Trendleri!


45
2 Yorum, 22 Paylaşım, 45 Beğeni

Güneş Gözlüğü Yakışıklı Görünmek İçin Değil Sağlık İçin Takılmalı

Yaz geliyor. Güneş ışınları ülkemize yatay açıyla değil dikey açıyla gelmeye başlayacak ve sıcaklıklar artacak. Dışarıdaysak eğer nefeslenecek bir gölgelik, bir serinlik arayacağız. Sıcaklar her yaştan insanı etkileyecek ve tedbir alınmazsa zararlar verebilecek. Bu yönüyle özellikle yaz aylarında güneşin direk zararlarından korunmak çok önemli. Bunun için güneş ışınlarının dik geldiği zamanlar olan öğlen ve öğleden sonraki zaman dilimlerinde mümkün olduğunca dışarı çıkmamak gerek. Çıkarsak da tedbir almak sağlığımız için önemli. Bu önlemlerden biri elbette güneş gözlüğü. Çünkü güneş ışınları en çok gözlerimize zarar verir. Peki, sağlıklı bir güneş gözlüğü nasıl olmalı?

2019 kadınlar için güneş gözlüğü trendleri!

1- Yuvarlak çerçeve

2- Çift çerçeveli

3- Büyük boy kedi gözü

4- Transparan camlılar

5- Kırmızı çerçeveliler

Sağlıklı bir güneş gözlüğü nasıl olmalı?

Uzmanlar bireylerin daha çok, ucuz olduğu için bilinçsizce tercih ettiği sahte güneş gözlüklerinin, göz sağlığı açısından birçok sıkıntıyı da beraberinde getirdiğine dikkat çekiyor ve sahte imitasyon güneş gözlüklerinin katarakta yol açtığını söylüyor.

İşportada satılan gözlükler, ülkemize daha çok kaçak yollarla giren, özellikle yaz aylarında halk sağlığı için tehlike teşkil eden ürünlerin başında geliyor. Bu sağlıksız ürünler, alerji, cilt kanseri, kolayca kırılabileceği için yüz yaralanmalarına sebep olabiliyor. Bu sağlıksız gözlükler ultraviyole radyasyonunu yeterli tutamıyor, trafik sinyalizasyon renklerini ayırt edemediği için trafik kazalarına sebep oluyor.

Optik Cam mı? Normal Pencere camı mı?

İşportada satılan ve malzemesi cam olan güneş gözlüklerinde ham madde olarak pencere camı kullanılmaktadır. Bu malzeme çok kırılgandır. Optik camlar pencere camlarına göre basınca ve kırılmalara karşı 6 defa daha dirençlidir. Kırıldığında dağılarak göze zarar vermez. İşporta gözlüklerinde bu risk çok yüksektir. Keskin bıçak şeklinde parçalara ayrılır ve çok ciddi yaralanmalara ve hatta göz kayıplarına sebep olur. Optik cam ise mozaik gibi kırılır ve dağılır. Göze herhangi bir zarar vermez.

Yaz aylarının aşırı sıcaklarında ve güneş ışınlarının zararının kat be kat arttığı zamanlarda % 100 ultraviyole koruyuculuğu olmayan bozuk camlı gözlükler takarsak karanlık bir ortam oluşacağından göz bebeklerimiz genişleyecektir. UV radyasyonu etkisi kümülatiftir. Daha erken katarak oluşmasına sebep olur.

Gösteriş mi? Sağlık mı?

Unutmamak gerekir ki güneş gözlüğü bir çift renkli cam ve çerçeveden ibaret değildir. Güneşin zararlı ışınlarından korumak için güneş gözlüğü mutlaka kullanılmalıdır. Ancak piyasada bulunan kalitesiz güneş gözlükleri insan sağlığına kalıcı zararlar verebilir. Gözler ultraviyole ışınlardan ancak gerçek güneş gözlükleri ile korunabilir. Sahte güneş gözlükleri renginden dolayı göz bebeğinin fazla büyümesine neden olur. Kalitesiz cam ultraviyole ışınları engelleyemediği için gözün tam odak noktasına daha fazla zararlı ışın girer. Bu gözde körlüğe kadar gidebilecek kalıcı hasarlar bırakabilir. Bu durumda sahte ve kalitesiz güneş gözlüğü kullanmaktansa hiç gözlük takmamak aslında daha iyidir. Unutmamak gerekir ki asıl olan görünüm değil sağlıktır.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
18
Koptum
Thug Life Thug Life
27
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
24
Eh İşte
Süpper Süpper
21
Süpper
Minnoş Minnoş
12
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
9
Yok Ya

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuzbey
Bu dünya aslında bir gurbet, Ezelden ariyiz biz bilmeden Sonu gelecek elbette ayrılığın Göçüp gidersek biter belki bu gurbet
Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: