100 yıldır bozulmadan uyuyan güzel! Rosalia’nın sırrı çözüldü!


85
44 Paylaşım, 85 Beğeni

Uyuyan güzel! 100 yıldır uyuyor!

Ölü olduğuna inanamayacağınız birinden bahsedeceğiz. Uyuyan güzel olarak da bilinen İtalyan general Mario Lombardo’nun küçük kızı Rosalia Lombardo 1918 yılında Palermo’da doğdu. Hikayesi de doğar doğmaz başladı.

Rasalia Lombargo 2 yaşındayken amansız bir hastalığa yakalandı. Bu hastalığın adı devası olmayan İspanyol gribiydi. Küçük Lombargo hastalık nedeniyle 6 Aralık 1920 yılında vefat etti.

Rosalia’nın ölümü babası Mario’yu oldukça derinden etkilemişti, duyduğu acıyı hafifletmek için ya da küçük Rosalia’yı bir nevi ölümsüzleştirmek istiyordu. Baba Mario kızı Rosalia’nın yıllar sonra bile hala aynı görüntüde kalmasını istiyordu.

Mario bu isteğini meşhur İtalyan mumya ustası ve doktor olan Alfredo Salafia’ya anlattı ve küçük kızını mumyalaştırmasını istedi. General Mario’nun verdiği bu karar, kızını dünyada en merak edilen çocuk yapacaktı ve Rosalia o gün olduğu gibi bugün de hala odağı…

Doktor Alfredo Salafia’nın büyük sırrı!

Doktor Alfredo Salafia tıp alanında ciddi deneyler yaptığı kadar, tahnit çalışmaları yapan biri olarak tanınıyordu ve generalin bu isteğini kendini ispatlamak için geri çevrilemeyecek bir fırsat olarak gördü.

Doktor küçük kızın damarlarına enjekte ettiği karışımı her zaman sır olarak sakladı. Bilim insanları yıllarca bu formülü bulmak için çaba sarf ett, fakat bu sır doktor Alfredo Salafia ile birlikte mezara gömüldü.

Bugüne kadar yapılan hiçbir mumyalama yöntemi ölü bedenleri, hala hayattaymış gibi korumaya yetmemişti. Ancak Doktor Alfredo’nun kullandığı mumyalama tekniği küçük kızın bedenini dünyanın en muhteşem görünümlü mumyası yaptı.

Mario’nun sevdiceği küçük Rosalia tam 99 yıldır cam bir fanusun içinde yaşıyor. Onun babası, doktoru toprak olup gitse de Rosalia yüzündeki tebessümle Palermo’da muhafaza edilmektedir ve o günden bu yana da Uyuyan Güzel olarak anılmaktadır.

İtalya’nın Palermo Üniversitesi’nde çalışan arkeolog Piombino Mascali sırrı çözdü!

100 yıllık sırrı çözen isim olan Mascali sırrı da tesadüfen bulduğu bir el yazması ile ortaya çıkardı. İtalyan akademisen Mascali, uyuyan güzelin formülünü  de açıkladı. 

El yazmalarındaki oldukça uzman olan Mascali, küçük kızın doktor Alfredo Salafia tarafından glicerine, çinko ve klor, salistik asitli bir karışımla mumyalandığını ortaya çıkarmış durumda.  

Alfredo Salafia tarafından yapılan bu özel karışım, küçük kızın bedenini öldüğü an gibi koruyarak 100 yıl boyunca çürümeden kalmasını sağlamış.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
6
Koptum
Thug Life Thug Life
15
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
12
Eh İşte
Süpper Süpper
9
Süpper
Minnoş Minnoş
30
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
28
Yok Ya

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: