Norveç Nükleer Felaket’e Küresel Tohum Deposu İle Hazırlanıyor!


87
44 Paylaşım, 87 Beğeni

Bizde sığınaklar!

Sığınak desek ilk aklınıza ne gelir? Haklısınız ülkemizde sığınak denince akla ilk gelen apartmanların bodrum katında yer alan, genellikle havasız, çoğunlukla kırık dökük tahtadan bir kapısı olan ama çoğunlukla o da olmayan, içerisi izbe, soğuk, rutubetli, tavandan uzun bir kabloya bağlı elektrik lambasının sallandığı ve o lambanın yaydığı cılız ışık altında düzensiz eşyaların oraya buraya atıldığı ilk başta farelerin ve örümceklerin yuva yaptığı yer gibi görünen aslında bütün haşaratın topluca yaşadığı bir yer geliyor değil mi?

Öyle. Ülkemiz de sığınak denince tam olarak anlaşılan böyle bir şey. Afet ve sivil savunma kanunnamesinde ise yukarda anlatılan edilen yer için başka bir tarif var. Bu yer aslında havalandırması düzgün çalışan, kapısı sızdırmazlık özelliğine tabi, ışıklandırma ve sıcaklığı belli değerlerde olan, belli aralıklarla ilaçlaması yapılan, herhangi bir eşyanın konulmasına müsaade edilmeyen, aksine bir deprem, doğal afet ya da savaş gibi durumlar için içerisine temel sağlık malzemelerinin ve gıdaların yerleştirildiği zaruri bir yaşam alanıdır. Ama ülkemiz bu özelliği kendine göre yorumlamayı başarmış durumda.

Eee normal biz böyleyiz. Sığınak denen şey ihtiyaç hasıl olana kadar bu amaçlar için kullanılır, ihtiyaç hasıl olunca aklımız başımıza gelir ve herkes sığınak uzmanı kesilir ve konuşur da konuşur.

Oysa…

Evet işin bir de oysa kısmı var ve biz bu oysanın başka bir boyutunu göstereceğiz bu yazımızda. Oysa sığınak böyle olmamalı diyerek başlayabiliriz söze ve devam ederiz. Dünya da öyle sığınaklar var ki bu kadarda olmaz diyesimiz geliyor. Söz gelimi Norveç’teki “Küresel Tohum Deposu” gibi.

“Küresel Tohum Deposu”

Hepimizin az veya çok, efsane tadında ya da bilimsel düzeyde ya da dini ve ilmi anlamda bildiğimiz bir Nuh Tufanı olayı var. Herkes üç beş kelime edebilir bu konuda. Kabaca özetleyecek olursak dünya, zamanın birinde korkunç bir olayla karşı karşıya kalır.

Dünyada zulüm, haksızlık, isyan, inkar o kadar artar ki Allah insanlığı uyarmak ister. Bunun için de büyük bir doğal afet meydana gelir. Adına Nuh Tufanı denen bu afetten önce Allah Peygamber Nuh Aleyhisselama büyük bir gemi yapmasını söyler. Nuh peygamber denilen gemiyi yıllar içinde inşa eder ve Allah bu sefer Nuh Peygamberden dünyada yaşayan her canlıdan bir çift hayvan ve bitkilerden de örnekler almasını ve yaptığı gemiye binmesini ister. Ardından büyük bir tufan kopar. Dünya sarsılır, her yer sular altında kalır ve isyankarlar, zulmedenler, karşı gelenler yok olur. Nuh peygamber ve beraberindekiler bu büyük yok oluştan bindikleri gemi sayesinde kurtulurlar. Gemi günler süren tufandan sonra suların çekilmesiyle bir rivayete göre ülkemizdeki Cudi Dağı’na ya da Ağrı Dağı’na veya Küçük Ağrı Dağı’na oturur ve gemidekiler yeniden dünya üzerine yayılır. Tekrar bir düzen kurulur. Nuh Tufanı denilen olay kaba hatlarıyla böyle. Yani bir yok oluş ve sonrasında yeniden doğma olayı.

Nuh Tufanı’na hazır bir dünya!

İşte bahsedeceğimiz Norveç’teki Küresel Tohum Deposu da yeni bir Nuh’un gemisi olayı gibi. Norveç’te yapılmış olan bu depo ya da sığınak dünya üzerindeki her türlü bitkinin birer numunesinin saklandığı ve korunduğu bir yer. 500 milyondan fazla tohumun saklandığı bu tesis bir anlamada herhangi yeni bir yok oluş karşısında insanlığın sigortası gibi. Büyük bir nükleer felaket, ya da bir gök cisminin dünyaya çarpmasıyla oluşacak bir yok oluş, ya da başka bir şey karşısında dünya üzerindeki bitkilerin devamını sağlayacak bu sığınak Norveç’te bir dağın altına özel olarak inşa edildi.

1983’te başladı.

1983 yılından beri Norveç’te yürütülen ”Küresel Tohum Deposu” projesi, Norveç’e bağlı Svalbard takımadalarından Spitsbergen Adası’nda, dev gibi bir dağın içi oyularak inşa edilmiş ve bu kıyamet ambarı 9 milyon dolara mal olmuş.

130 metre altında inşa edilen ”Svalbard Küresel Tohum Deposu”, Mart 2008’den beri faaliyet gösteriyor. Duvarları nükleer bombalara bile dayanıklı olarak inşa edilen bu ambar içinde, dünyada nükleer bir savaş, küresel ısınma gibi herhangi bir felaketin ardından geride kalabilen insanlığın soyunu devam ettirebilmesi için, dünyanın dört bir yanından gelen yaklaşık 4 milyon farklı tohumu barındırıyor.

Uluslararası Tarım Araştırmaları Enstitüsü tarafından organize edilen, yaklaşık yüz ülkedeki Bitkisel gen bankalarında bulunan tohum örnekleri Kıyamet Ambarı (Doomsday Vault) olarak da adlandırılan bu dev ambarda toplanıyor. 4,5 milyon tohum örneğini barındıran ambarda kapasite tamamen kullanıldığında akla gelebilecek her tür meyve, sebze ve tahıl tohumu bulunacak.

-18 Derecede Koruma!

Kuzey Kutbu`na 1000 kilometre uzaklıkta, BM Gıda ve Tarım Örgütü ile Uluslararası Biyo çeşitlilik araştırma grubunun oluşturduğu Küresel Hasat Çeşitliliği Örgütü ve Norveç Hükumeti tarafından yaptırılan Svalbard ambarında, hava sıcaklığı bazı tohumların 1000 yıl yaşayabildiği eksi 18 dereceye kadar düşürülüyor.

Nasıl güzel değil mi?

İşte amacı doğrultusunda kullanılan bir sığınak. Ve işte modern Nuh’un Gemisi olayı. Şimdi de aynı deponun Türkiye versiyonundan bahsedelim biraz. Evet evet yanlış duymadınız aynı depodan Türkiye’de de var. Ankara’da kurulu olan Milli Tohum Gen Bankası’nda 107 bin tohum saklanıyor. Bu haliyle dünyanın en büyük üçüncü gen bankası olan depo, kimse çok bilmese de iftihar kaynaklarımızdan birisi ve elbette başka bir açıdan da ülkemiz bu depoyla kıyamet senaryosuna hazır gibi görünüyor. Nereden çıktık nereye geldik değil mi? İşte size bir sığınak yazısı…

Diğer ilgi çekici içeriklerimiz için tıklayınız! www.onoppi.com


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
24
Koptum
Thug Life Thug Life
3
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
30
Eh İşte
Süpper Süpper
27
Süpper
Minnoş Minnoş
18
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
15
Yok Ya

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: